Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nebude. A Matěj Stropnický se královsky baví

15.09.2017 10:22

Mariánský sloup se na Staroměstském náměstí obnovovat nebude. Rozhodlo tak pražské zastupitelstvo, které vedení města zakázalo dělat jakékoliv kroky k jeho obnovení. Předseda Zelených a jedna z nejvýraznějších tváří metropolitního zastupitelského sboru Matěj Stropnický to na sociální síti komentoval ironickou glosou.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nebude. A Matěj Stropnický se královsky baví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy. Na programu byly například zakázky na účetní systém města za stovky milionů korun nebo smlouva o budoucím pronájmu fotbalového stadionu Ďolíček

Na půdě zastupitelstva byl sveden boj o obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Mariánský sloup byl vztyčen v roce 1652 jako poděkování Panně Marii za to, že se Praha za třicetileté války ubránila útoku Švédů.

Po vyhlášení svobodné Československé republiky byl sloup stržen jako jeden ze symbolů starého mocnářství. Strhli ho obyvatelé Žižkova.

Takřka po sto letech se objevila iniciativa k jeho obnovení. Snahu, která se podle jejích tvůrců jevila jako velmi nadějná, ovšem ve čtvrtek definitivně utnulo pražské zastupitelstvo. Nejvýstižněji se k jeho rozhodnutí na sociální síti vyjádřil člen zastupitelstva a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický.

„T. G. Masarykovi k dnešnímu 80. výročí úmrtí: pražské zastupitelstvo z iniciativy stovek občanů na návrh můj a dalších po 28 letech konečně rozhodlo, ODMÍTLO návrat tzv. Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí a uložilo vedení města vypovědět všechny smlouvy, které k jeho obnovení byly v minulosti uzavřeny. Ještě P.S.: Na Žižkováky má tahle stavba prostě smůlu,“ napsal Stropnický na sociální síti Facebook.

Žižkovský předseda Zelených tak vzpomněl na bájného anarchistu ze stejné pražské čtvrti – Frantu Sauera, který v roce 1918 vedl dav, který původní sloup strhl. Původně bylo vše prezentováno jako okamžitý nápad, později přiznal, že celou akci plánoval dopředu. Využil k tomu protikatolický průvod, který procházel městem z piety připomínající výročí bitvy na Bílé hoře. Zajistil i to, aby hasiči ze Žižkova dali k dispozici potřebné vybavení.

„Dnes řeční k lidu kdekdo. Za Rakouska byl zalezlý někde za pecí, bál se jen trochu nahlas promluvit, a dnes mluví, řve od rána do večera. Kdyby ti lidé, jak tu jsou, porazili tenhle sloup hanby, nebylo by to sice pražádné hrdinství, ale aspoň jakýsi čin, jistě větší než začmárávání německých firem,“ citoval jeho pozdější vzpomínky magazín Týden, když se před devíti lety připomínalo kulaté výročí demolice.

14. září 2017 skutečně uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…