Marksová jednala s ministryní Francie o směrnici a mzdách řidičů

21. 2. 2017 17:11

O připravované evropské směrnici o vysílání pracovníků a minimálních mzdách vysílaných řidičů dnes jednaly česká ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a její francouzská kolegyně Myriam El Khomriová. Francie je připravena jednat o tom, aby pravidla vysílaných pracovníků v dopravě upravoval chystaný silniční balíček. ČTK to po schůzce sdělil mluvčí českého ministerstva Petr Habáň.

Marksová jednala s ministryní Francie o směrnici a mzdách řidičů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Podmínky vysílaných pracovníků má upravit revidovaná evropská směrnice. Podle návrhu by vyslaným měla v cizině zajistit stejné mzdy jako domácím pracovníkům. Česko návrh odmítá. Marksová už dřív řekla, že by předpis chudším evropským státům způsobil potíže a tamní firmy a instituce by na zaplacení svých lidí v cizině neměly. Česká strana prosazuje, aby se doprava ze směrnice o vysílání vyjmula. Francie a Německo v dopravě minimální mzdu vyžadují. Evropská komise s nimi loni v září zahájila řízení kvůli dopadům jejich národních nařízení o minimálním výdělku na mezinárodní dopravu.

„Francie je připravena jednat o úpravě podmínek vyslaných pracovníků v dopravě v připravovaném silničním balíčku. Obává se však určitého právního vakua, pokud by sektor dopravy byl v rámci již probíhající revize zcela vyloučen z režimu směrnice,“ uvedl mluvčí. Za „ochotu dohodnout se na ochraně práv pracovníků v EU“ poděkoval po jednání na twitteru francouzské ministryni práce český tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle Marksové je potřeba se na vysílání pracovníků po Unii dívat i „z perspektivy nových členských zemí“ a brát ohled na rozdílné výdělky v jednotlivých státech. Podle francouzské ministryně země přijímají k vysílání pracovníků vlastní legislativu, protože neexistuje ta evropská. Evropský trh se tak tříští, znesnadňuje to volný pohyb pracovníků a zboží, uvedla podle mluvčího šéfka francouzského ministerstva práce.

Obě ministryně se shodly na tom, že vážný problém představuje i vysílání pracovníků z chudším zemí společnostmi, které tam vlastně nefungují. Západoevropské firmy si zřídí ve státech střední a východní Evropy P.O. Box a najímají místní síly, které pak posílají do svých zemí za minimální mzdu. Nekale tak konkurují domácím podnikům, popsal mluvčí Habáň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…