Maročan z Molenbeeku, opásaný bombou s hřebíky. Podle experta Šedivého se v Evropě dočkáme ještě mnoha teroristických útoků...

21. 6. 2017 22:52

Vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý promluvil ve středečních Událostech, komentářích České televize o zmařeném teroristickém útoku v Bruselu. Maročan, který se podle všeho pokusil odpálit bombu na nádraží v centru města, byl zastřelen dřív, než stihl svůj krvavý čin dokonat. Šedivý před kamerami varoval, že v EU může brzy přijít mnohem hrozivější teroristický útok...

Maročan z Molenbeeku, opásaný bombou s hřebíky. Podle experta Šedivého se v Evropě dočkáme ještě mnoha teroristických útoků...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bruselu plynou z toho, že zde sídlí europarlament, nemalé příjmy
reklama

Šestatřicetiletý Maročan, který se chystal na centrálním nádraží v Bruselu odpálit bombu v kufříku, se podle informací vyšetřovatelů hlásil k Islámskému státu. Bomba však selhala a nevybuchla, což zřejmě zachránilo řadu životů. Bomba měla být plná hřebíků a terorista s její pomocí plánoval usmrtit co nejvíce lidí.

Maročan žil ve čtvrti Molenbeek, kde se skrývala celá řada jemu podobných agresorů, kteří se rozhodli vraždit ve jménu islámu. Ve čtvrti Molenbeek prý žije na 100 tisíc lidí a čtvrť se rozvíjí. Děje se to i navzdory tomu, že má tato čtvrť zaslouženou pověst úkrytu pro teroristy, oznámil na úvod tématu zravodaj České televize v Bruselu Bohumil Vostal.

Když dostal slovo Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, kritizoval nasazení armády v podobných případech. Vojáci na tyto situace nejsou připravováni. Vojáky zpravidla cvičíme na klasickou válku a jejich nasazení proti teroristům může vést k tomu, že v klíčovém okamžiku se mohou vojáci zachovat jinak, než by bylo vhodné. „Vojáci mají být nasazeni až tehdy, když policii docházejí síly,“ upozornil Šedivý.

„Zadruhé, teroristé se učí. Využívají moderní technologie. Ten pokyn k použití aut k útoku přišel od Islámského státu, stejně jako pokyn použít nože a jiné prostředky, které není snadné odhalit,“ pokračoval host.

V poslední době se ale ukazuje, že je společnost na tyto útoky stále více připravena a dokáže na ně reagovat. Otázka je, zda dokážeme odhalit útok chemickými zbraněmi. Tento typ útoku bude podle Šedivého v Evropě hrozit tím víc, čím víc bude slábnout a prohrávat Islámský stát na Blízkém východě. Jeho bojovníci se budou přesouvat do Evropy.

„To je jedna ze zbraní, která je relativně hodně účinná, má hodně zastrašovací efekt a islamisté se naučili s ní pracovat,“ varoval důrazně Šedivý.

K posílení naší bezpečnosti by mohlo pomoci zavedení jakési branné výchovy, aby se lidé naučili reagovat na podobné nebezpečné situace. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišův syn si dopisoval s Pavlem Šafrem: Otec byl vždy falešný a zlý. Zrůda, primitiv. Strach nemám, je to srab

17:51 Babišův syn si dopisoval s Pavlem Šafrem: Otec byl vždy falešný a zlý. Zrůda, primitiv. Strach nemám, je to srab

Andrej Babiš mladší poskytl rozhovor šéfredaktorovi serveru Forum24.cz Pavlu Šafrovi. Byl to rozhovo…