Podle jeho názoru je „Případ Válková“ velmi ilustrativní, zároveň v něm najdeme místa, kterým není snadné rozumět. Především není jasný skutečný důvod vynucené rezignace Válkové.
Politiku Andreje Babiše, potažmo hnutí ANO, rozdělil Fendrych do několika fází. Tou první byly volby do sněmovny v roce 2013. Babišovi se tehdy podařilo vytvořit dojem, že ANO představuje „něco jiného“, že není politickou stranou v tom špatném slova smyslu. „Tento dojem fungoval na dvě strany. Jednak na voliče, kteří to ochotně spolkli. Ale také na "lovenou zvěř“, tedy na muže a ženy, které Babiš lákal na kandidátky,“ uvedl komentátor. Podle něj i oni uvěřili, že Babiš skutečně shání odborníky, kteří své věci rozumějí a budou makat, ne politikařit.
První fáze se ANO povedla. Ale ta druhá...
První fáze se povedla, ale fáze dvě, povolební a vládní, už je jiná. Ta podle Fendrycha neznamená nechat experty pracovat, změnit rozumně zákony. „Fáze dvě se děje podle hesla Ovládnout dobyté území. Totálně ovládnout,“ píše komentátor a dává příklad z Ministerstva financí, z něhož prý bylo vyházeno plno šéfů. Nahradili je noví lidé, kteří ale věci podle Fendrycha nerozumějí, neumějí práci a podle toho to vypadá.
Do fáze dvě podle komentátora zapadá i velmi slušný výsledek Agrofertu, který Babiš vlastní, za rok 2014. Holding loni totiž před zdaněním vydělal o pětinu víc než v roce 2013.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam