Martinu Schulzovi přišel přes média velmi nepříjemný vzkaz

17.02.2017 11:22

S každým dalším průzkumem veřejného mínění v Německu roste nervozita kancléřky Angely Merkelové a křesťanských demokratů. Vládnoucí strana se dostává pomalu, ale jistě do defenzivy.

Martinu Schulzovi přišel přes média velmi nepříjemný vzkaz
Foto: archív autora
Popisek: mladá Angela Merkelová

Bez CDU se v poválečném Německu neobešla téměř žádná vláda a platilo to i při posledních několika volbách, byť v nich křesťanští demokraté získali pod třicet procent. Tvrdou zatěžkávací zkoušku přinesla Merkelové a CDU/CSU migrační krize, po které se začala dominance německé kancléřky pomalu drolit. Jen málokdo by ale čekal, že největší ohrožení pro ni nakonec bude představovat exšéf Evropského parlamentu Martin Schulz.

Před třemi dny redakce ParlamentníchListů.cz informovala o průzkumu INSA Institute, ve kterém SPD předstihla svého koaličního partnera CDU/CSU o jedno procento. Dnešní výsledky průzkumu veřejnoprávní televize ZDF jsou sice z pohledu socialistů méně příznivé, ale přesto ukazují vzestupný trend strany. SPD by nyní získala 30 % a zaostávala by za CDU/CSU o čtyři procenta. Strana Angely Merkelové však ztratila v několika málo dnech také 4 %.

Jak uvádí deník Die Welt, SPD je na svém čtyřletém maximu, když naposledy atakovala psychologickou hranici třicet procent v únoru 2013. V témže roce se v Německu konaly poslední celostátní volby a již tehdy měla SPD možnost sestavit koalici s Levicí a Zelenými. Nakonec se tak nestalo a podle všeho dostanou socialisté letos na podzim další šanci. Merkelové tak může zcela reálně vláda uniknout a CDU/CSU skončí v opozici.

Jak ovšem naznačila vysoká představitelka Zelených Katrin Göring-Eckardt, povolební vyjednávání nebudou jednoduchá. Schulz sice dokázal zmobilizovat voliče socialistů a SPD se po jeho oznámení o kandidatuře na kancléře daří, ale Göring-Eckardt nadšení ze Schulze nesdílí. „Schulz nepředstavuje žádnou velkou změnu. Neslyšela jsem od něj žádnou převratnou myšlenku, jak v oblasti klimatických změn, tak např. v oblasti rovnosti žen a minorit,“ uvedla levicová politička.

Neobvykle přímá kritika nicméně nemusí nutně znamenat, že by Schulz pro Zelené představoval překážku. Göring-Eckardt patrně chtěla vyslat potenciálnímu kancléři vzkaz, že Zelení si budou klást podmínky a SPD nemá v tomto ohledu nic jistého. Situaci CDU/CSU ztěžuje také skutečnost, že byl tento týden jednomyslně zvolen prezidentem bývalý ministr zahraničí za SPD Frank-Walter Steinmeier. Levice začíná dominovat německé politice a do značné míry za to může nečitelná politika Merkelové, pod jejíž nadvládou se směrem nalevo posunula i CDU.

Kancléřku navíc nepotěší ani fakt, že v přímém souboji s Martinem Schulzem aktuálně tahá za kratší konec lana. Průzkum ZDF ukázal, že za kancléře si nyní přeje Schulze 49 % voličů, zatímco pokračování Merkelové v úřadu by přivítalo jen 34 %. Jak píše Die Welt, ještě na konci ledna přitom vedla Merkelová nad Schulzem v poměru 44 ku 40 procentům. Podle průzkumu televize ARD by potom Schulze jako kancléře raději vidělo 50 % respondentů, oproti 34 % pro Merkelovou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se  šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

19:49 Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

REPORTÁŽ Chcete euro? „Jakmile euro nebude pro lidi přijatelné, je to z mého pohledu riskantní věc.“…