Máš řeči proti islámu? Udám tě! Nové podrobnosti z Německa

03.01.2018 10:18

Bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová se na serveru Ceska-justice.cz vyjádřila k cenzuře v Německu. „Twitter a Facebook už mažou opoziční poslance,“ podotkla Válová k novému tvrdému cenzurnímu zákonu, jenž vešel v účinnost od 1. ledna 2018.

Máš řeči proti islámu? Udám tě! Nové podrobnosti z Německa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

„Pluralita zveřejňování názorů byla zmenšena pouze na ty zákonné. Německé ministerstvo spravedlnosti už spustilo formulář pro hlášení nezákonného obsahu. Podle zákona musí provozovatel sociálních sítí pod hrozbou pokuty až 50 milionů eur nelegální sdělení blokovat nebo smazat. Zákon se týká i sítí ze zemí mimo Německo. Policie už vyšetřuje první protimuslimské výroky,“ poznamenala Válová.

A všimla si i toho, že hned první den nového roku byl Twitterem zablokován účet někdejší poslankyně Evropského parlamentu a místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchové. Zmizely pak i obsahy dalších poslanců AfD na Facebooku. Válová rovněž poukazuje na kritiku zákona ze strany předsedy AfD Alexandera Gaulanda, podle něhož je v ohrožení svoboda slova.

Zákon se podle jejích slov sice vztahuje na sociální sítě, ale nikoliv na média. A tak se některé údajně nezákonné výroky Německem nadále šíří. Stejně tak se zákon netýká herních nebo prodejních platforem.

„Samotné sociální sítě nemají povinnost nezákonný obsah vyhledávat, ale musí reagovat na udání a nezákonné obsahy blokovat nebo mazat. Pro účely policejního vyšetřování musí i blokovaný nebo smazaný obsah uchovat po dalších deset týdnů, aby byl k dispozici policii,“ poznamenala Válová.

Nový zákon pak již včera okomentoval český krajan v Berlíně Zdeněk Chytra, jenž spolupracuje s německou poslankyní za AfD Beatrix von Storch. „Úderem půlnoci vstoupil v Německu v platnost zákon ‚Netzwerkdurchsetzungsgesetz‘, na jehož základě jsou provozovatelé sociálních sítí povinni mazat ‚nepatřičné‘ komentáře a blokovat nebo mazat profily uživatelů. Krátce po půlnoci byl zablokován twitterový účet německé poslankyně za AfD Beatrix von Storch. Vítejte v roce cenzury,“ poznamenal.

K zákonu se pak vyjádřil i protiislámský aktivista Martin Konvička. „Merkelbába si s německou ústavou vytírá svou tlustou řiť tak ukázkově, že by jí Dolfi se svým ‚Zmocňovacím zákonem‘ mohl jen závidět. Ani jej totiž nenapadlo outsourcovat konečné řešení ‚soukromým firmám‘,“ řekl rázně.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…