Masakr civilistů v Jemenu. Spojenecké síly v čele se Saúdskou Arábií při bombardování zabíjely i děti

10. 8. 2018 8:58

V Jemenu došlo k masakru. Letouny spojeneckých síl vedené Saúdskou Arábií, které bojují proti zdejším povstalcům, zasáhly v provincii Saada zdejší trh a autobus. Zemřely desítky lidí, včetně dětí. Informace přinesla agentura Reuters.

Masakr civilistů v Jemenu. Spojenecké síly v čele se Saúdskou Arábií při bombardování zabíjely i děti
Foto: Archiv
Popisek: Jemen
reklama

Šiítští Húsíové, kteří ovládají část Jemenu - včetně provincie Saada, se měli stát terčem útoku koaličních sunnitských sil. Jenže při útoku, který zasáhl zdejší tržiště, zemřely desítky osob, včetně dětí. Desítky dalších lidí byly zraněny. Mluvčí Húsíjů k tomu poznamenal, že „koalice jasně ukázala, že odmítá brát ohledy na civilisty".

Na místě byla objevena těla 29 dětí mladších patnácti let. V nedaleké nemocnici bylo ošetřeno celkem 48 osob, z toho 30 dětí. Koalice obvinila húsijské povstalce, že používají děti jako živé štíty. Zásah byl podle koaličních sil v souladu s právem. Spojenecké síly podporované Spojenými státy a dalšími západními státy však už v minulosti čelily kritice, že v jemenské válce už několikrát překročily červenou čáru a masakrovaly obyvatelstvo. V provincii Saada jsou využívány letecké síly, protože jde o těžko dostupnou horskou oblast.  

Americká armáda se od úderu distancovala. Američané prý neměli se čtvrteční operací nic společného. Akcí jsou prý znepokojeni. Mluvčí amerického Ministerstva zahraničí Heather Nauert vyzvala k důkladnému vyšetření celého případu. Šéf Norské rady pro uprchlíky Jan Egeland označil čin za barbarský. Nechápal, jak někdo může považovat útok na autobus s dětmi za legitimní vojenskou operaci.

Generální tajemník OSN António Guterres letecký úder ve čtvrtek odsoudil. V jemenské válce zuřící od roku 2015 odpadly tisíce lidí. Dva miliony obyvatel opustily své domovy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neuvěřitelné věci ve smlouvě ředitele ČT! Nový radní ČT Matocha vypustil výbušný text

9:51 Neuvěřitelné věci ve smlouvě ředitele ČT! Nový radní ČT Matocha vypustil výbušný text

Místopředseda Rady ČT, publicista Pavel Matocha na serveru Česká pozice nabízí ve svém článku „Hyste…