Masarykova univerzita udělí nejvyšší ocenění prezidentu Kiskovi

20.12.2018 13:05

Masarykova univerzita udělí své nejvyšší ocenění slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi. Velkou zlatou medaili mu předá rektor Mikuláš Bek 29. ledna v aule právnické fakulty. Jde o součást oslav 100. výročí založení univerzity. ČTK to dnes oznámila mluvčí školy Tereza Fojtová.

Masarykova univerzita udělí nejvyšší ocenění prezidentu Kiskovi
Foto: KPR
Popisek: Setkání prezidentů Miloše Zemana a Andreje Kisky

Velkou zlatou medailí škola oceňuje zásluhy o demokracii a lidstvo. Kiska podle Beka patří mezi státníky, kteří ctí hodnoty, na nichž stojí i Masarykova univerzita a které jsou základem fungování demokratické společnosti. „Hodnoty jako svoboda, úcta k pravidlům a zodpovědnost je potřeba stále prosazovat a chránit. A zejména v době, kdy často vítězí populismus a autoritářství, je nutné ocenit a vyzdvihovat ty, kteří na ně nerezignovali,“ uvedl Bek.

Rektor také připomněl důležitost přetrvávajících česko-slovenských vazeb. „Vznik Masarykovy univerzity je historicky spojený se vznikem Československa, o kterém rádi říkáme, že na naší univerzitě nikdy nepřestalo existovat. Češi a Slováci jsou si v Brně blíž než kdekoliv jinde,“ dodal Bek. Na Masarykově univerzitě studuje více než 5000 Slováků. Tvoří tak zhruba šestinu z celkového počtu studentů.

Posledním držitelem Velké zlaté medaile Masarykovy univerzity je lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který ji převzal v roce 2011. V minulosti stejné ocenění získali například následník britského trůnu princ Charles, tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Masarykova univerzita si bude připomínat 100 let od založení, které připadá na 28. ledna, v průběhu celého roku 2019. Vedle oceňování významných osobností spjatých s univerzitou nabídne studentům, zaměstnancům i veřejnosti koncerty, hokejové utkání, filmový festival nebo výroční výstavu.

Vrcholem oslav bude Festival MUNI 100, který 15. června zabere na celý den pavilon A na brněnském výstavišti. Kromě prezentace jednotlivých součástí univerzity a kulturních akcí pro veřejnost bude především největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…