Matador Sobotka položil na stůl dohodu a ostatní pak jen zírali, co podepsali. Sabina Slonková o tom, jak vznikla „policejní krize“

13.06.2016 15:25

Server Neovlivní.cz pod vedením šéfredaktorky Sabiny Slonkové se rozhodl publikovat zprávu ohledně vládní sebedestrukce. Jak celá tato podle Slonkové dosud nejvážnější krize Sobotkova kabinetu začala?

Matador Sobotka položil na stůl dohodu a ostatní pak jen zírali, co podepsali. Sabina Slonková o tom, jak vznikla „policejní krize“
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Podle všeho se rozbuškou stala reorganizace policie. Jak však server konstatuje, k velkému třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. 

Slonková následně uvádí historku, jak vlastně celá vláda vznikla. „Když vznikal Sobotkův tříbarevný kabinet, neobešlo se vyjednávání bez ultimát, kategorických požadavků a nekonečných diskusí. Dohoda mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL visela ještě kdesi ve hvězdách, všichni už byli unavení, uondaní, u stolu ztratili obezřetnost. Právě tehdy přišla vrcholná chvíle Bohuslava Sobotky. Klidně, věcně a se znalostí procedur položil na stůl dohodu – a bylo. Koaliční partneři, zejména ANO, zjišťovali až expost, na co všechno kývli,“ popisuje. Podle ní tímto stylem se šéf sociálních demokratů snaží kočírovat celou vládu, čímž rozčiluje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. 

„Sobotka do hádek nezasahuje, nepřilévá, nekomentuje. Počká si, až se ostatní vyzuří a unaví, přesně si propočítá hlasy; pokud je nemá, klidně rozhodnutí o některé z norem odloží a nakonec si za podpory lidovců prosadí svou. Babiš pak mluví o podrazech a politickém kšeftování,“ dodává Slonková s tím, že prostředí uvnitř Strakovy akademie se nazývá střetem rozdílných kultur. Sociální demokraté a lidovci předhazují ANO vládní sliby, ti zase kritizují jak ČSSD, tak KDU-ČSL, že utrácejí vše, co se jejich předseda snaží ušetřit. 

Původní text ZDE.

Server jmenuje i jeden z největších podrazů, který se měl stát loni na zasedání vlády, a to při potvrzování Petra Rafaje v čele antimonopolního úřadu. ANO tehdy chtělo, aby nový šéf úřadu vzešel z výběrového řízení, Sobotka za podpory Bělobrádka napodruhé Rafaje protlačil. Stejná situace prý nastala i při dubnovém hlasování o zdanění církevních restitucí.  

Podle jednoho ze sociálních demokratů má předseda zažité mechanismy vládnutí. „Má na to talent. A je jen chybou Babiše a jeho lidí, že se nedokážou ukočírovat a pořádně se na vládu připravit. Nejenom že se doteď nenaučili procedurální věci, ale i přímo Babiš chodí na vládu nepřipravený. Hádal se s námi například, že něco není v návrhu služebního zákona, a přitom to tam bylo. O jiném zákoně zase bezelstně řekl, že je tak dlouhý, že ho ani nečetl,“ uvedl sociální demokrat. Jeho slova potvrdil i vicepremiér Pavel Bělobrádek v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…