Matematik Kechlibar udeřil na ty, kteří říkají ‚tři tisíce lidí se tu ztratí jako nic‘. A vytahuje jiná a hodně hrozivá čísla

26. 7. 2019 19:19

Matematik Marian Kechlibar se pokusil popsat uprchlickou krizi řečí čísel. Co mu vlastně čísla prozradila? Nahlédněte.

Matematik Kechlibar udeřil na ty, kteří říkají ‚tři tisíce lidí se tu ztratí jako nic‘. A vytahuje jiná a hodně hrozivá čísla
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto
reklama

V prvé řadě bychom prý měli vědět, že arabské společnosti jsou mladé a starších ročníků tu najdeme podstatně méně než v Evropě. Mladí Arabové, kteří se dnes snaží dostat do Evropy, mají zpravidla tři až čtyři další sourozence, takže pokud pravidelně slýcháme, že se mladí lidé snaží dostat ze svých zemí do Evropy, je to podstatně víc mladých lidí, než kdyby o tomtéž uvažovali např. mladí Češi. A do budoucna to pro nás nemá být lepší, protože v arabském světě mají ženy pořád dvě až tři děti, zatímco Evropanky v průměru klesly pod dvě.

Za těmito čísly cítí Kechlibar ještě jedno varování. „Obecně je k vedení války potřeba dostatečné množství mladých mužů, kteří jsou jejím ‚palivem‘, a v zemích arabského světa je v současné době mladých mužů relativní přebytek. To může vysvětlovat dnešní poměry na Blízkém východě daleko lépe, než vnější zásahy mocností,“ upozornil Kechlibar.

Ještě v 19. století, respektive na přelomu 19. a 20. století to bývalo tak, že v Evropě žilo podstatně víc lidí než v arabském světě. Proto se také tolik dařilo kolonizátorům. Dnes je to jinak. V Pákistánu, v Íránu, v Iráku, v Egyptě a v dalších zemích žije nesrovnatelně více lidí než před sto lety.

A tady se Kechlibar dostal tzv. k jádru pudla a rozhodl se jasně říci, proč tématu migrace věnuje tolik pozornosti.

„Obzvlášť mě v této souvislosti dráždí přístup některých organizací zabývajících se migrací a migranty, který bych shrnul slovy ‚jen pár Syřanů a Iráčanů tam strčíme a hned zase půjdeme‘. Takoví jedinci se běžně ohánějí výroky typu ‚tři tisíce lidí se tu ztratí jako nic‘. Ano, kdyby to byl konečný počet, tak ano. Ale vzhledem k těm výše zmíněným demografickým a sociálním poměrům rozvojového světa je přijetí třeba jen tří tisíc lidí zhruba stejně bezpečné, jako koulovat se na lavinovém svahu poté, co nasněžilo. Nemusíte tu lavinu utrhnout, ale můžete. Touží-li polovina mladých v arabském světě či v Pákistánu po vystěhování jinam, nebavíme už se o tisících, ale o desítkách milionů, ne-li o stovkách (vezmu-li v úvahu Afriku). I kdyby jich ten záměr realizovalo jen pár procent, byly by to zástupy,“ varoval Kechlibar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pakárna!“ Byl někdy ve škole? Babiš to schytal za svůj plán pro děti. Posuďte sami

6:40 „Pakárna!“ Byl někdy ve škole? Babiš to schytal za svůj plán pro děti. Posuďte sami

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že školy po znovuotevření zajistí metrový odstup žáků. „Byl pan …