Matriky se rušit nebudou. Babiš s Hamáčkem mají jiný plán

18.07.2018 12:45

Matriční úřady budou od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Za prvozápis narození by měl úřad dostat 897 korun, za uzavření manželství 3 588 korun a za zápis úmrtí 1 794 korun. Menšinová vláda ANO a ČSSD dnes schválila změnu v proplácení úkonů matrik a odstoupila od návrhu předchozího vedení resortu počet matrik snížit, píše ČTK.

Matriky se rušit nebudou. Babiš s Hamáčkem mají jiný plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš

Nové financování matrik podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nepovede k jejich zániku na malých městech. Sdružení místních samospráv ČR ale s jeho názorem nesouhlasí.

„Navrhovaná změna se negativně dotkne zejména rozpočtů menších obcí s nízkým počtem prvozápisů. V konečném důsledku může vést nedostatečné financování výkonu matriční agendy k zániku matričních úřadů v některých menších obcích a centralizaci výkonu matriční agendy do obcí větších, což povede k dalšímu oddalování dostupnosti této základní a pro občany zásadní správní agendy z venkova do větších měst,“ uvedlo v tiskové zprávě sdružení. Návrh považuje za zmatečný a uspěchaný.

Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené. Návrh vychází z analýzy financování a výkonu matriční agendy v letech 2014–2016. Hamáček po jednání vlády řekl, že nové financování bude efektivnější a k zániku matrik na menších obcích nepovede.

Nyní je podle materiálu matrikám ze státního rozpočtu rozdělováno celkem 580 milionů korun. Ministerstvo vnitra předpokládá, že při novém modelu financování bude ušetřeno asi 160 milionů korun.

Prvozápis je zápis matriční události do knihy narození, úmrtí nebo manželství. Paušální částky v sobě podle návrhu zahrnují jak náklady na samotný prvozápis, tak náklady na další matriční úkony, například na tvorbu duplikátů, nebo změnu jména a příjmení. Obsahují i režijní náklady, jako jsou například výjezdní náklady matričních pracovníků na svatby.

Podle ministerstva částky vycházejí z časové náročnosti úkonů, ale i personálních a materiálních nákladů. „Umožňují tak skutečně posunout financování přenesené působnosti směrem k větší spravedlnosti a také efektivnosti. Jinými slovy, stát nebude vyplácet finance na činnost, která není reálně vykonávána,“ uvedlo ministerstvo v návrhu.

Současný způsob financování, který je založený na počtu obyvatel ve správním obvodu, podle vnitra neodpovídá reálnému výkonu agendy. Dochází tak k významným nerovnostem mezi jednotlivými matrikami. Peníze ze státního rozpočtu jsou podle dokumentu v oblasti matriční agendy vynakládány v některých ohledech zcela neefektivně a nehospodárně.

Podle analýzy obce s nízkým počtem úkonů čerpají v poměru na počet úkonů výrazně více peněz než velké obce. „Tyto rozdíly dokládají extrémní případy obcí Hořovice, které obdrží v přepočtu na jeden prvozápis 219 korun, a Domaželice, které obdrží na jeden prvozápis 113 547 korun,“ píše vnitro.

Od původního návrhu, že by bylo zrušeno přibližně 450 matrik v malých obcích, ministerstvo ustoupilo, protestovali proti němu zástupci obcí. O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové. Změna financování matričních úřadů se uskuteční od 1. ledna 2019 prostřednictvím zákona o státním rozpočtu na rok 2019, v rámci něhož je nastaveno financování přenesené působnosti pro obce a kraje, uvedlo vnitro v návrhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…