Maturita prostě není pro každého. Dobeš o neúspěšných studentech

30.09.2011 21:48

Ani opravný termín státní maturity nezachránil všechny studenty. Zkoušku z dospělosti nesložilo 14,5 procenta studentů. Pět procent se ke zkoušce nedostavilo a deset procent z ní propadlo. „Maturita prostě není úplně pro každého,“ reagoval na fiasko Dobeš.

Maturita prostě není pro každého. Dobeš o neúspěšných studentech

Nejobtížnějším předmětem byla pro maturanty zkouška z němčiny a hned za ní matematika. Naopak angličtina a čeština studentům velké problémy nedělala. „Výsledky z českého jazyka a literatury nepotvrzují hysterické a poplašné zprávy o nízké úrovni čtenářské gramotnosti studentů," říká spokojeně ministr školství Josef Dobeš Aktuálně.cz.

Celkově si Dobeš se špatnými výsledky neláme hlavu. „Maturita prostě není úplně pro každého. Více by mi vadilo, kdyby státní maturitu získalo 98 procent studentů, to by pak bylo něco špatně," dodal ministr.

Inspekce na neúspěšné školy

Na školy, kde byla neúspěšnost příliš vysoká, chce Dobeš poslat inspekci. Bude se to týkat 169 škol, kde neodmaturovalo 50 procent studentů a 25, kde propadlo 70 procent maturantů. Největší problémy maturita dělala maturantům z nástavbového studia a naopak hravě si s ní poradili gymnazisté. „Uvažujeme proto o povinné vyšší úrovni pro gymnázia," oceňuje úspěch gymnazistů Dobeš.

Velké změny ministr školství pro další rok neplánuje. Ve hře byla varianta povinné maturity z jazyku nebo i matematiky, ale tyto předměty zůstanou i nadále volitelné. „Agresivní změny jako povinná zkouška z cizího jazyka by mohly vést ke zhroucení systému," řekl Dobeš s tím, že neúspěšnost by byla pravděpodobně daleko větší.

Čtěte více:
Dobeš (VV): Úroveň školství je pro tuto vládu naprosto klíčová

Změny ve školství: Ministr Dobeš proti ODS a TOP 09
ČSSD: Odvolejte Dobeše. Školství utečou peníze z EU

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…