Mayová i Corbyn dělají vše pro vlastní přežití, bez ohledu na dopad na Brity, soudí o jednání k brexitu Prouza

25.11.2018 15:54

Někdejší tajemník pro evropské záležitosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) Tomáš Prouza se ve svém komentáři pro server E15.cz zaměřil na dohodu o brexitu. „Britští lídři bojují hlavně o vlastní přežití. Bez ohledu na cenu, kterou zaplatí Britové,“ říká a dodává, že ke skutečné dohodě nejsme zatím o nic blíž. Po dlouhých jednáních mezi EU a Velkou Británií jsme prý tam, kde jsme byli před rokem a půl, když se jednat začalo. 

Mayová i Corbyn dělají vše pro vlastní přežití, bez ohledu na dopad na Brity, soudí o jednání k brexitu Prouza
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

„Británie zůstane v celní unií s EU, takže si nebude vyjednávat vlastní obchodní dohody. Zachová stávající legislativu EU a bude se přizpůsobovat i nové evropské legislativě, takže se nezmění nic kromě toho, že Británie nebude sedět u stolu, u nějž se ta legislativa tvoří,“ napsal v úvodu Prouza s tím, že konečné slovo ve sporech bude mít Evropský soudní dvůr.

Jediné, co si podle něj vlastně Britové vyjednali, je možnost požádat o prodloužení přechodného období, ve kterém se nebude nic měnit. Zatím má prý trvat do konce roku 2020, ale Londýn může požádat o delší – a tak vlastně brexit ještě odložit. „Je to rozumné řešení – měnit co nejméně a minimalizovat škody, které brexit způsobí britské ekonomice,“ dodal.

Zároveň ale poukázal na jednu podmínku, kterou to má – že dohoda projde britským parlamentem, i když média byla plná titulků, že dohodu o brexitu schválila britská vláda. Jsou tu totiž dvě „ale“. Tím prvním je fakt, že proti dohodě bylo jedenáct z devětadvaceti členů kabinetu. A někteří z těch jedenácti včetně ministra pro brexit po jednání vlády rezignovali.

Dodává také drobnou perličku, která dobře ilustruje současný stav britské politické scény – šlo již o druhého „brexitového“ ministra ve vládě premiérky Theresy Mayové, který rezignoval, protože nesouhlasil s tím, co premiérka prosazuje.

Druhým zádrhelem, ještě důležitějším než přehazování vládních postů, je rozložení sil v parlamentu. Prouza připomíná, že Mayová, aby vůbec složila vládu a získala pro ni důvěru po předčasných volbách, slíbila parlamentu, že umožní „smysluplné hlasování“ o brexitové dohodě. „Jenže Evropská unie považuje dosaženou dohodu za finální. Pokud by do ní chtěl britský parlament zasahovat a měnit její podmínky, bude se muset začít jednat znovu,“ zdůraznil Prouza s tím, že na to už není čas, jelikož Britům členství v EU skončí už 31. března 2019, s dohodou, nebo bez ní. 

„Jediné ‚smysluplné‘ hlasování znamená vzhledem k napjatému harmonogramu jednoznačnou volbu: ano, nebo ne,“ míní Prouza. Klíčovou otázkou tak je, jak bude hlasovat britský parlament? Podle Prouzy je dosažená dohoda rozumná a je přesvědčen, že na evropské straně by prošla bez problémů. Na straně britské je to však nepravděpodobné. Mayové totiž  chybí několik desítek hlasů a jediný, kdo by je mohl dodat, je Jeremy Corbyn a jeho labouristé. 

Z hlediska politického boje nemá však Corbyn důvod své soupeřce pomáhat. „Naopak bude doufat, že selhání Mayové povede k dalším volbám, které vynesou jeho, Corbyna, do čela vlády,“ je přesvědčen Prouza, podle nějž tak Corbyn raději potopí dobrou dohodu s EU. „Pro vlastní moc udělá Corbyn cokoli – stejně jako pro své přežití dělá vše Theresa Mayová. Bez ohledu na cenu, kterou za jejich hry budou platit běžní Britové,“ shrnul na závěr.

  • Původní text ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

17:53 Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

Poprvé od nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) zasedala dnes tripartita, jednala o epidemii a zelené…