Mayová teď bude potřebovat nějaké gesto, možná ústupek nebo vzkaz z Bruselu, odhaduje senátor Fischer

11.12.2018 20:31 | Zprávy

Spořádaný odchod Velké Británie z Evropské unie, s dohodou, se zatím odkládá. A to zřejmě nejdéle do 21. ledna. Opakovaně avizované hlasování o brexitové dohodě se v britském parlamentu nakonec nekonalo. Nejen o tom, proč to britská premiérka prozatím vzdala, a zda hrozí chaos či nekoordinovaný odchod Británie, hovořil v úterním Interview na ČT24 předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestr.)

Mayová teď bude potřebovat nějaké gesto, možná ústupek nebo vzkaz z Bruselu, odhaduje senátor Fischer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Pavel Fischer

Velká Británie je ostrovní stát, který vyrostl na obchodu a světové síti namořnictva a kolonií, upozornil na úvod Fischer s tím, že to, co se v ní dnes hledá, je budoucí podoba vztahu s Evropskou unií. Tu však podle jeho slov nemusí být lehké najít. „Některé země, třeba Kanada, to vyjednávaly roky, než došly k nějakému uspořádání,“ zdůraznil senátor.

Na to však poznamenal, že tyto země na rozdíl od Velké Británie přesně věděly, kam jdou. „U Velké Británie jako by ta debata, kam chtějí jít, probíhala zároveň s tím vyjednáváním a to působí určité potíže. Oni vědí jen to, kam jít nechtějí, kam se nechtějí vracet,“ míní Fischer.

Zároveň dodává, že podoba budoucího uspořádání vlastně vychází z toho, že někdo Britům slíbil, že se budou mít lépe. Tedy, že výstup z EU pro ně bude ziskem, budou mít lepší postavení a zachovají si veškeré výhody, které měli jako členové. „Ukazuje se však, že toto zadání, které jim někdo nabídl, už dnes nikdo nedokáže splnit,“ dodává senátor.

Důvodem, proč tomu tak je, je prý to, že ty nejlepší podmínky bez zbytečných celních bariér, s jednotným systémem pravidel, do kterých je možné také vstupovat jako účastník, už Velká Británie má jako člen EU. „V tom je vlastně ta past. Rozhodovali se na základě argumentů, které, když to vezmeme poctivě, nebyly zcela přesné, abychom byli diplomatičtí,“ uvedl Fischer.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…