Mayová teď bude potřebovat nějaké gesto, možná ústupek nebo vzkaz z Bruselu, odhaduje senátor Fischer

11.12.2018 20:31

Spořádaný odchod Velké Británie z Evropské unie, s dohodou, se zatím odkládá. A to zřejmě nejdéle do 21. ledna. Opakovaně avizované hlasování o brexitové dohodě se v britském parlamentu nakonec nekonalo. Nejen o tom, proč to britská premiérka prozatím vzdala, a zda hrozí chaos či nekoordinovaný odchod Británie, hovořil v úterním Interview na ČT24 předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestr.)

Mayová teď bude potřebovat nějaké gesto, možná ústupek nebo vzkaz z Bruselu, odhaduje senátor Fischer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Pavel Fischer

Velká Británie je ostrovní stát, který vyrostl na obchodu a světové síti namořnictva a kolonií, upozornil na úvod Fischer s tím, že to, co se v ní dnes hledá, je budoucí podoba vztahu s Evropskou unií. Tu však podle jeho slov nemusí být lehké najít. „Některé země, třeba Kanada, to vyjednávaly roky, než došly k nějakému uspořádání,“ zdůraznil senátor.

Na to však poznamenal, že tyto země na rozdíl od Velké Británie přesně věděly, kam jdou. „U Velké Británie jako by ta debata, kam chtějí jít, probíhala zároveň s tím vyjednáváním a to působí určité potíže. Oni vědí jen to, kam jít nechtějí, kam se nechtějí vracet,“ míní Fischer.

Zároveň dodává, že podoba budoucího uspořádání vlastně vychází z toho, že někdo Britům slíbil, že se budou mít lépe. Tedy, že výstup z EU pro ně bude ziskem, budou mít lepší postavení a zachovají si veškeré výhody, které měli jako členové. „Ukazuje se však, že toto zadání, které jim někdo nabídl, už dnes nikdo nedokáže splnit,“ dodává senátor.

Důvodem, proč tomu tak je, je prý to, že ty nejlepší podmínky bez zbytečných celních bariér, s jednotným systémem pravidel, do kterých je možné také vstupovat jako účastník, už Velká Británie má jako člen EU. „V tom je vlastně ta past. Rozhodovali se na základě argumentů, které, když to vezmeme poctivě, nebyly zcela přesné, abychom byli diplomatičtí,“ uvedl Fischer.

Spojenému království bude podle Fischera hodně záležet na tom, aby neztratilo svou mimořádně silnou pozici obchodní velmoci. „Ta podoba vztahu teď bude potřeba, aby se protáhla ratifikací. Vidíme, že to působí ale potíže. Konzervativní strana se na tomto tématu štípe, není jednotná, a stejně tak ani opozice,“ podotkl předseda zahraničního výboru Senátu s tím, že rovnováha sil je zde velmi křehká.

Premiérčino rozhodnutí o odložení hlasování vnímá Fischer jednoznačně jako opatrnost. „Theresa Mayová si při těch mimořádně intenzivních jednáních uvědomila, že nemá potřebný počet hlasů. Bude potřebovat nějaké gesto, možná nějaký ústupek nebo vzkaz z Bruselu. Právě o tom se dnes večer jedná,“ řekl senátor.

A jak by konkrétně zmíněné gesto nebo vzkaz měly vypadat, když jsme od vyjednavačů slyšeli, že nic nového na stole nebude? „Bude to jakési umění nemožného. Zachovat tu rovnováhu a přitom přijít s nějakým novým ujištěním či s dobrou zprávou. Bude se jednat o nějaké vstřícné gesto k těm, kteří si kladou určité podmínky,“ poznamenal Fischer.

Připomněl, že je třeba si také uvědomit, že to celé dopadá i na Českou republiku. Poukázal na to, že ve Spojeném království máme tísíce našich spoluobčanů, z nichž někteří tam mají velmi dobré postavení na trhu práce, jiní mají běžné zaměstnání a někteří jsou bez práce. „O ně se musíme také starat. Ta podoba toho uspořádání na ně nyní pamatuje, ale nesmíme zapomínat, že se nám tato otázka vrátí na stůl, pokud nebude dohoda a nastane divoký brexit,“ uvedl.

Evropská unie umí podle senátora velmi dobře jednat, ale jde prý o to, aby se obě dvě strany dostaly konečně do souladu. „Tedy aby se vyšlo Spojenému království vstříc, aniž by se rozbila základní pravidla, že kdo je členem EU užívá všech výhod a závazků, které z toho členství plynou. Začala se tady vlastně vytvářet sloučenina, která nemůže vydržet,“ dodal Fischer na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …