Měli byste být za uprchlíky vděční, s nimi můžete konečně překonat komunismus, vzkazuje německá televize. Uslyšel to i Václav Klaus a vážně se naštval

23. 6. 2017 9:31

Druhý český prezident Václav Klaus se pořádně obul do Německa. Pod hlavičkou EU se prý Berlín zase pokouší Praze diktovat, jak by se měla chovat, a tomu se musí celá Česká republika vzepřít. K rozumu totiž podle Klause nemá přijít Praha, ale celý Západ.

Měli byste být za uprchlíky vděční, s nimi můžete konečně překonat komunismus, vzkazuje německá televize. Uslyšel to i Václav Klaus a vážně se naštval
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Václav Klaus v Ostravě

Klaus hned v úvodu své úvahy, která je dostupná na jeho internetových stránkách, konstatuje, že nám Brusel vnucuje přijímání uprchlíků podle kvót a model kvót na uprchlíky od počátku prosazovalo Německo, takže nám vlastně Berlín zase vnucuje svou vůli. To už Česko v minulosti zažilo. Klaus má za to, že tomuto tlaku se musíme vzepřít, a to i za cenu toho, že možná přijdeme o evropské dotace. Ty pro nás prý nejsou vůbec tak přínosné, jak se říká. „Že Unie s naším blahobytem nemá nic společného, je – alespoň doufám – většině lidí u nás zřejmé,“ píše k tomu Klaus.

Celý komentář naleznete zde

Z Německa ovšem dnes slýcháme věty, že by Česko mělo pochopit uprchlickou krizi jako příležitost a tím, že příjme uprchlíky, ukázat, že opravdu patří na Západ.

Německá televize SWR dokonce Česku, Polsku a Maďarsku vzkazuje, že by měli být za uprchlíky rádi, protože s jejich pomocí se prý můžeme konečně zbavit přežívajícího komunismu. "Místo aby středoevropská čtveřice přijala uprchlickou krizi jako příležitost, jak setřást dědictví komunismu, posloužila nacionalistickým silám jako živá voda," rozčiluje se německá stanice.

„To považuji za aroganci dosud neznámého druhu. Je přijímání migrantů (nikoli náhodou mluví německá televize o uprchlících, zatímco my trváme na slovu migrant) cestou, jak ze sebe setřást dědictví komunismu? K tomu migraci nepotřebujeme. ... Kde se bere arogance západní Evropy považovat nás za nedospělé školáky, které je třeba vychovávat a vyučovat? Jaké komunistické dědictví mají její představitelé na mysli? Naši přecitlivělost na jakékoli prvky nesvobody? Na vnucování nám čehokoli, co je proti našim zájmům? Naše úsilí – po desetiletích ztráty státní suverenity – být znovu státem, o kterém se rozhoduje doma a ne v cizině? Naši bolestnou historii plnou národního útlaku a permanentního pocitu vnějšího ohrožení? Naši víru v demokracii, kterou jsme tak dlouho neměli?“ ptá se Klaus.  

Ne my, ale Západ by se měl podle Klause změnit, měl by se vrátit ke svým kořenům a znovu ctít svobodu tak, jako dřív. Myšlenkový Západ je zkrátka třeba znovu vrátit na západ Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

22:36 Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

I tento čtvrtek odhalil prezident Miloš Zeman řadu svých názorů na ta nejaktuálnější témata odehráva…