Menší tresty pro verbální zločiny na úkor přísnějších trestů za sexuální delikty, navrhují Svobodní

03.11.2023 11:10 | Monitoring

V tuto chvíli nepravomocný rozsudek soudu, který uznal bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho vinným z trestního činu znásilnění, vyvolal nejednu reakci také na české politické scéně. Například podle Svobodných také tento příklad dokazuje, že Česká republika nepotřebuje žádnou Istanbulskou úmluvu, ale naopak by mělo dojít k revizi trestního práva s tím, aby trestání zločinů bez obětí i verbálních zločinů bylo zmírněno na úkor trestání sexuálních deliktů.

Menší tresty pro verbální zločiny na úkor přísnějších trestů za sexuální delikty, navrhují Svobodní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Vondráček

„Dlouhodobě upozorňujeme na to, že žádná Istanbulská úmluva není potřeba. Zákonodárce by měl naopak řešit přísnější tresty pro sexuální zločiny, neboť v porovnání s mnoha "zločiny bez obětí" nebo "verbálními zločiny" působí trestní sazby za znásilnění často jako výsměch vůči oběti. Zároveň ale varujeme před tím, abychom přistoupili na hon na čarodějnice, který známe z ciziny. Kdy stačí pouze obvinění nějaké veřejné osobnosti, aby následoval minimálně mediální lynč,“ reagoval na verdikt soudu Libor Vondráček, předseda Svobodných s tím, že v trestním právu musíme za všech okolností dodržovat zásadu, že v případě pochybností by se mělo rozhodovat ve prospěch obviněného.

„Je proto velmi potřeba vytvořit prostředí, aby se oběti sexuálního násilí ozvali včas. S odstupem času od údajného spáchání strašlivého skutku je totiž těžké unést důkazní břemeno a je tedy i těžké vyvarovat se pochybnostem, zda nejde o zpolitizovaný proces,“ dodal Vondráček s tím, že tím nechce jakkoliv komentovat konkrétní kauzu Dominika Feriho. „Otázky však vyvolává, proč pachatelé sexuálních zločinů obvykle dostávají daleko mírnější tresty. Ať už je tedy pravda v této kauze jakákoliv, měla by pro nás být tento případ impulsem, abychom řešili nedostatky našeho trestního práva. Svobodní proto navrhují, aby trestání zločinů bez obětí i verbálních zločinů by mělo být zmírněno na úkor trestání sexuálních deliktů,“ dodal Vondráček. 
 

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci
 
 

 

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

22:31 Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

Prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) o posílání vojáků na Ukrajinu vyvolalo rozruc…