Merkel slíbila pomoct východu Ukrajiny. Z Německa potečou stamiliony eur

23.08.2014 17:33

Německá kancléřka Angela Merkel přislíbila 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč) jako příspěvek na mezinárodní pomoc při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny. Podle zahraničních agentur to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko, s kterým se Merkel sešla v Kyjevě. Kancléřka zároveň uvedla, že je nutné, aby obě znesvářené strany uzavřely příměří.

Merkel slíbila pomoct východu Ukrajiny. Z Německa potečou stamiliony eur
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová a Petr Nečas zavítali na půdu Právnické fakulty UK
reklama

„Chtěl bych poděkovat paní Merkel za vytvoření speciálního fondu, který bude oznámen na zářijové dárcovské konferenci v Evropské unii a do něhož bude převedeno 500 milionů eur na obnovu infrastruktury Donbasu," řekl Porošenko, jehož cituje agentura Interfax.

Podle agentury DPA kancléřka po schůzce s Porošenkem upřesnila, že budou poskytnuty záruky na půjčku v objemu více než 500 milionů eur. Pomoc má přispět k obnově dodávek energií, částka 25 milionů eur pak bude vyčleněna na pomoc uprchlíkům.

Šéfka německé vlády je v ukrajinské metropoli na své první návštěvě od propuknutí bojů mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě země.

Podle kancléřky mír nenastane, dokud se nezlepší kontrola hranice

Merkel podle agentury Reuters vybídla obě strany, aby se zasadily za nastolení příměří, nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem. Přes hranici podle Kyjeva proudí ruské zbraně a žoldnéři. Moskva tato obvinění odmítá.

„Ukrajina je připravena a schopna zajistit mírové urovnání," ujistil Porošenko a dodal, že nastolení míru brání jen „cizí žoldáci", jak Kyjev označuje údajné ruské dobrovolníky na straně rebelů. „Prosím, stáhněte ozbrojence z našeho území. Pak mohu ujistit, že mír bude nastolen velice rychle," řekl prezident. Ukrajina podle něj udělá pro mír vše, co může - avšak „nikoliv za cenu svrchovanosti, územní celistvosti a nezávislosti".

Merkel ujistila, že německá vláda pokládá územní celistvost Ukrajiny za klíčovou záležitost. Odsoudila opět i ruskou anexi Krymu.

Nové sankce proti Rusku zatím nebudou. Ale když se situace zhorší...

Další sankce proti Rusku nejsou podle kancléřky teď na pořadu dne, avšak do budoucna je nevyloučila. Záležet podle ní bude na tom, zda se nezhorší situace.

V předvečer kancléřčiny návštěvy se německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel vyslovil pro federalizaci Ukrajiny jako jediné schůdné cestě k zachování jednoty země. „Územní celistvost Ukrajiny lze zachovat jen v případě, že se udělá nabídka regionům s ruskojazyčnou většinou," odhadl vicekancléř s tím, že „promyšlená koncepce federalismu se zdá jedinou možnou cestou". Federalizaci Ukrajiny, k níž s ohledem na silnou ruskojazyčnou komunitu na východě země nabádala Moskva, Kyjev až dosud odmítal. Merkel dnes poznamenala, že Porošenkova otevřenost vůči „decentralizaci" země se jeví jako dobré znamení.

Návštěva Merkel v Kyjevě předchází úterním jednáním v Minsku, kde se má Porošenko setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V běloruské metropoli mají být i tři členové Evropské komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…