Merkelová ho zařízla? Šílenost z Německa. „Zlá“ AfD vyhrála! Ale... Už je všechno jinak

06.02.2020 16:39

V německé spolkové zemi Durynsko to vře. Už už to vypadalo, že se na spolkové vládě bude podílet i krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), ale nakonec se tak nestane. Kancléřka Angela Merkelová zasáhla. Bývalý předseda německé sociální demokracie Sigmar Gabiel konstatoval, že Merkelová zachránila čest Německa.

Merkelová ho zařízla? Šílenost z Německa. „Zlá“ AfD vyhrála! Ale... Už je všechno jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslanectví Německé spolkové republiky v Praze
reklama

Server německého deníku Bild informoval o vývoji ve spolkové zemi Durynsko, ještě před necelými 25 hodinami to vypadalo, že tento spolkový stát bude mít regionální vládu, na níž se bude podílet krajně pravicová Alternativa pro Německo. Premiérem se stal Thomas Kemmerich z liberální FDP, ale stal se jím jen proto, že pro něj kromě poslanců CDU kancléřky Angely Merkelové zvedli ruku také poslanci AfD. Vůbec poprvé v historii Německa se tak některý politik při svém zvolení do premiérského křesla opřel o hlasy této pravicové strany.

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 25467 lidí

Jenže po 24 hodinách a 34 minutách k tomu je vše jinak. Kemmerich oznámil veřejnosti, že se vzdává funkce. Stalo se tak po zásahu německé kancléřky Angely Merkelové, která své stranické kolegy kritizovala za spolupráci s AfD. Hlasování svých kolegů označila za „neodpustitelné“. A nebyla sama. Hlasitě se ozvali také sociální demokraté, Zelení a apolu s nimi v zásadě celá německá levice.

Bývalý předseda německých sociálních demokratů Sigmar Gabriel zásah Merkelové ocenil a konstatoval, že „v malíčku má víc politické inteligence než mnozí její kolegové dohromady“.

A Kemmerich zareagoval.  

Rezignace byla nevyhnutelná. Nikdo nás nenutil. Analyzovali jsme události a reakce ve spolkovém parlamentu, v médiích a na sociálních sítích,“ sdělil jednodenní premiér.

Povolební situace je ale natolik složitá, že FDP hodlá požádat o vypsání dalších voleb, ve kterých voliči znovu rozdají karty.

Bývalá poslankyně za ODS Helena Mallotová k dění ve východoněmeckém Durynsku poznamenala, že nerespektovat výsledky voleb, v nichž se daří i AfD, nelze nerespektovat do nekonečna.

Fotogalerie: - Rozloučení s Kuberou

Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...
Starosta Teplic Hynek Hanza(vpravo)
Marek Hilšer
Pietní shromáždění k uctění památky předsedy Senát...

„V Německu se s pobouřením mluví o prolomení politické izolace AfD. V Duryňsku se po třech měsících, kdy se nepodařilo utvořit rudo-rudo-zelenou vládu dosavadního předsedy vlády Ramelowa (Levice), země dostala do patové situace, k níž došlo díky vysokým volebním výsledkům AfD, a při třetím pokusu o sestavení vlády se stal předsedou kabinetu Kemmerich z FDP s podporou CDU a AfD. Je to jen důkaz toho, že do nekonečna se nedají nerespektovat volební výsledky, neboť by se v určitou chvíli zemi nedalo na základě demokratických voleb vládnout,“ napsala na sociální síti Facebook.

Situace v Durynsku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

7:37 „Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

Česko přidává novinky k prevenci šíření koronaviru. A kdy počet nakažených umožní, aby se mohla zmír…