Merkelová nevidí důvod pro rušení unijních protiruských sankcí

29.09.2014 21:12

Německá kancléřka Angela Merkelová nevidí důvod pro rušení sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho přístupu k nepokojům na Ukrajině. Merkelová to řekla dnes po jednání s finským premiérem Alexanderem Stubbem. Podle kancléřky není vidět na Ukrajině žádný posun k uklidnění situace a k zastavení násilí.

Merkelová nevidí důvod pro rušení unijních protiruských sankcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

V Bruselu budou v úterý o situaci na Ukrajině jednat unijní diplomaté. Právě na základě jejich hodnocení by Unie mohla teoreticky sankce začít měnit.

„Nesmíme zapomenout, že byl anektován Krym, kvůli tomu byly uvaleny první sankce. Nevidíme, že by se v této věci ruská pozice v tomto okamžiku nějak měnila," řekla kancléřka. Situaci na ukrajinském poloostrově, který Rusko počátkem roku anektovalo, Merkelová připodobnila ke komunistické Německé demokratické republice, jejíž existence trvala 40 let. „Dějiny jsou někdy běh na dlouhou trať a není na místě se už po několika měsících ptát, zda má ještě smysl trvat na našich požadavcích," řekla Merkelová.

Kancléřka také kritizovala střety mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou

Velvyslanci zemí EU mají v úterý zhodnotit vývoj situace na východě Ukrajiny. Evropská unie totiž při posledním přitvrzení protiruských sankcí dala najevo, že právě na základě takového hodnocení bude případně možné přistoupit ke změnám nynější podoby hospodářských omezení. V neformálních rozhovorech ale dávají diplomaté najevo, že ke zmírnění sankcí nejspíš nyní nedojde.

Kancléřka také kritizovala střety mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou, které na východě Ukrajiny pokračují i přes oficiálně vyhlášené příměří. „Poslední víkend byl všechno jiné než klidný. Už základní podmínka zajištění příměří tak není naplněna," řekla Merkelová. „To je minimální podmínka pro to, abychom mohli sankce zrušit. Od toho jsme bohužel ještě velmi vzdáleni," doplnila.

Merkelová ale ocenila způsob, jakým se EU staví k ukrajinské krizi. Unie podle ní dosud ukazovala „mimořádnou jednotu" a kancléřka věří, že tomu tak bude i nadále. „Je třeba jasně ukázat, jaké hodnoty zastáváme," řekla Merkelová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …