Merkelová přednášela Trumpovi o svobodě

11. 7. 2018 14:45

Hned první den summitu NATO dostala kancléřka Angela Merkelová „sodu“ od Donalda Trumpa. Ten o Německu prohlásil, že je „naprosto kontrolováno Ruskem“. Jde prý o energetickou závislost na Rusku. Merkelová si to ale nenechala líbit a úder vrátila. O celé rozepři informoval britský deník The Guardian.

Merkelová přednášela Trumpovi o svobodě
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově
reklama

Donald Trump na summitu řekl: „Myslím si, že je velmi smutné, když Německo uskutečňuje masivní ropné a plynové obchody s Ruskem a mezitím se od nás předpokládá, že je máme před Ruskem chránit. Slova padla na ranním setkání Donalda Trumpa s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. „Němci platí Rusům miliardy dolarů. Myslím, že je to nepatřičné,“ dodal Trump.

Anketa

Máme lepšího prezidenta my, nebo Slováci?

94%
hlasovalo: 8890 lidí

Německá kancléřka Angela Merkelová na tato slova později reagovala, když vzpomněla své dětství v Sověty ovládaném Východním Německu. Merkelová zdůraznila, že Německo je ve svém rozhodovacím procesu zcela nezávislé. „Sama jsem zakusila, jak byla část Německa kontrolována Sovětským svazem. Jsem velmi šťastná, že jsme dnes sjednoceni ve svobodě, ve Spolkové republice Německo. Protože díky tomu můžeme říci, že můžeme činit vlastní, nezávislá rozhodnutí. To je velmi dobré, především pro obyvatele Východního Německa,“ řekla kancléřka.

Vrátila Trumpovi také jeho výrok o tom, že Německo nepřispívá dostatečně na společnou alianční obranu. Kancléřka opáčila, že Německo toho dělá pro NATO hodně. „Německo je druhým největším poskytovatelem jednotek, největší část naší vojenské kapacity je věnována NATO a dodnes máme silnou přítomnost v Afghánistánu. Tam také bráníme zájmy Spojených států,“ dodala Merkelová.

Její slova se ale neshodují s fakty. Na to ve svém projevu poukázal i Donald Trump. „Navíc Německo platí na společnou obranu jen něco přes 1 procento HDP, zatímco Spojené státy platí 4,2 procenta mnohem většího HDP,“ řekl Trump. Podle něj je to nefér a členské státy by měly dodržovat hranici 2 procent HDP, ke které se zavázaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…