Merkelová vyhraje. Jediná otázka je, koho vezme do vlády, soudí expert

05.09.2017 15:38

Odborník na mezinárodní vztahy z Karlovy univerzity Vladimír Handl se domnívá, že německé volby vyhraje kancléřka Angela Merkelová. Otázkou však podle něj zůstává, s kým bude v koalici vládnout. Vyjádřil se také k současným přeshraničním vztahům, kdy podle něj byly zkomplikovány neshody v otázce migračních kvót.

Merkelová vyhraje. Jediná otázka je, koho vezme do vlády, soudí expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Úvodem se Handl rozpovídal o debatě, kterou Merkelová absolvovala se svým soupeřem Martinem Schulzem. „Ta debata nebyla překvapivá, byla věcná a nebyla příliš osobní. Nebyla vzrušující. Více se podobala spíše politickému diskurzu a to hlavně v otázkách Turecka a penzí. Schulz bohužel nevyužil svou šanci a nepodařilo se mu nějak výrazně posunout SPD dopředu u nerozhodnutých voličů,“ poznamenal Handl.

Ve volbách podle Handla bude sedmdesátiprocentní účast, účekává pak vítězství CDU-CSU kancléřky Merkelové. „Pokud tedy nepřijde nějaká hrůzná událost, která by změnila celou politickou scénu. Vždy musíme ponechat trochu nejistoty. Pokud se nic nestane, tak jsem přesvědčen, že vyhraje CDU-CSU a druhá skončí SPD,“ zmínil. Otázkou však podle něj zůstává, jestli vznikne velká koalice, nebo nikoliv. 

Závěrem se pak Handl rozhovořil o vývoji česko–německých vztahů. Záležet budou čistě jen na české straně. „V podstatě nejvíc jde německé politice o funkčnost Evropské unie a je otázka, nakolik bude Česká republika v tomto partnerem. Zatím kromě migrační krize jsme nebyli takový problém. Nebyli jsme vždy partnerem, ale v zásadě jsme nevybočovali z řady,“ sdělil Handl. V budoucnosti však bude nutné se vymezit a ukázat, kde jsou preference České republiky.

„Klíčové by bylo se vyjádřit kladně k přijetí eura. To by změnilo a posunulo náš vztah na vyšší úroveň. Zda ovšem bude mít česká politika tolik odvahy a síly, to nevím. Zatím to tak nevypadá,“ dodal.

Řešit se bude také bezpochyby otázka kvót, míní Handl. „Migrační krize není zvládnutá. Budou se muset dělat jednak opatření azylové politiky na celoevropské úrovni a německá angažovanost v této otázce jen poroste. Německo společně s Francií a s Evropskou komisí teď připravuje projekty na stabilizaci zemí střední Afriky, aby přijímala zpátky uprchlíky. Normalizace vývoje v Africe je klíčová, ale nakonec se budou muset přijímat i uprchlíci do Evropy. Evropa se tomu nevyhne,“ uzavřel se slovy, že jde o zátěž, o níž víme. V té souvislosti zkritzoval výroky některých našich předních politiků, které pak zatíží naše vztahy. 

Původní text ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…