Metla na zlobivé děti. Rodiče by je mohli dát k soudu, navrhuje Benda

14.10.2011 11:23 dop.

V novém občanském zákoníku se může objevit pasáž, podle které se poslušnost k rodičům stane zákonnou povinností. Navrhuje to poslanec Marek Benda, podle něhož jde především o reakci na nynější situaci, kdy děti mohou popohánět před justici matku či otce. Podle zákonodárce je třeba, aby měly také nějaké povinnosti.

Metla na zlobivé děti. Rodiče by je mohli dát k soudu, navrhuje Benda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Malí Romové v Poschlé

Až u soudu by se mohly ocitnout děti, pokud nebudou respektovat své rodiče. Poslanec ODS Marek Benda totiž navrhuje vložit do nového občanského zákoníku pasáž, podle které se poslušnost k rodičům stane zákonnou povinností. Podle Lidových novin by v krajních případech mohlo dojít k tomu, že se vzdorovité děti budou ze svého chování k otci či matce zodpovídat před justicí.

Poslanec tvrdí, že jde o přiznání práva na respekt dětem. „Máme hlídat, jestli se k nám rodiče nechovají příliš tvrdě a zle, ale současně mají také nějaké povinnosti," zdůvodňuje Benda svůj návrh. Podle něj jde o reakci na nynější situaci, kdy dítě může popohánět před justici matku či otce. „Celkový trend k tomu směřuje, dnes už máme všemožné linky bezpečí a kdesi cosi, které vymýšlí, jak se vymezovat vůči rodičům," upozorňuje poslanec.

Návrh staví vztahy v rodině úplně na hlavu

Na podporu svých tvrzení přidává příklad, kdy dítě zažaluje matku kvůli tomu, že ho ve dvanácti letech nechtěla pustit na diskotéku. Přitom matka bude argumentovat, že je to v jeho věku nevhodné. V takovém případě se bude moci soud při rozhodování opřít o občanský zákoník. Dítě by před justicí zastupoval státem přidělený opatrovník.

„Přijde mi to absurdní, vynucovat respekt dítěte k rodičům zákonem je nešťastné," namítá pro LN Zuzana Baudyšová, předsedkyně sdružení Naše dítě. „Návrh staví vztahy v rodině úplně na hlavu, za dítě je zodpovědný rodič, nechat do toho vstoupit soud je nenormální," rozčiluje se uznávaný dětský psychiatr Peter Pöthe. Jiní kritici hovoří o tom, že by došlo k ještě většímu zahlcení soudů.

Rodiče mají právo usměrňovat dítě výchovnými opatřeními

„Snažíme se jen říct, že v rámci vyváženosti mají děti povinnosti vůči svým rodičům," říká právník Karel Eliáš, vedoucí přípravné komise nového občanského zákoníku. Poslanecký návrh hájí i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, protože jde především o deklaraci a navazuje na právo rodičů používat výchovné prostředky. „V oblasti rodinného práva jsou podobné úpravy běžné," podotýká Pospíšil.

První paragraf má znít, že dítě je povinno dbát svých rodičů. Ve druhém se má objevit, že dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo ho usměrňovat výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. A dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

K věci:

Vláda zruší zvláštní školy a děti integruje. Učitelka je zoufalá 

Dobeš chce trestat neukázněné děti. Vyhazovem ze školy  

Řešení nepokojů na severu? Děti odebírat těm, co je neposílají do školy 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…