Metro by mohlo začít kompletně jezdit v pondělí, trasa C v pátek

06.06.2013 20:22

Pražské metro by mohlo být celé otevřeno v pondělí. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik (DPP) a vedení magistrátu dnes rozhodly, že bude od pátečního rána zprovozněna celá linka metra C. Stanicemi Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice bude metro zatím jen projíždět. Podnik řešil problémy s průsaky vody.

Metro by mohlo začít kompletně jezdit v pondělí, trasa C v pátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metro přijíždí do stanice

Od rána jezdí autobusy i po Modřanské a od středečního večera je otevřen Těšnovský tunel. Dopravní podnik rovněž zavedl náhradní tramvajovou linku X36, která nahrazuje trasu metra B v Praze 8, kde jsou čtyři stanice zatím stále uzavřeny. Vedení podniku by chtělo v nejbližší době zprovoznit tramvajovou linku číslo 17 z Modřan. Na Smetanově nábřeží, kterým linka projíždí, ale zatím stále zůstávají protipovodňové zábrany.

Vlhkost by mohla způsobit zkrat a poškodit technologie metra

Průsaky vody v metru C se podle ředitele dopravního podniku Milana Křístka objevily ve stanici Florenc a Nádraží Holešovice. Při dnešní prohlídce kolejiště u stanice Nádraží Holešovice novinářům řekl, že voda dovnitř prosákla výduchem. Vlhkost by přitom mohla způsobit zkrat a poškodit technologie metra. Zaměstnanci podniku proto ve středu vodu odčerpali. Úsek mezi Hlavním nádražím a Kobylisy byl uzavřen.

Na trase C jezdí soupravy ještě dnes pouze v úsecích Háje-Hlavní nádraží a Kobylisy-Letňany, mezi Muzeem a Kobylisy cestující přepravují náhradní autobusy XC. Metro C do středy jezdilo pouze do stanice Muzeum. Kompletní průjezd na trase A a B začal dnes ráno. Na lince A jezdí bez zastavení stanice Malostranská a Staroměstská. Na trase B stanicemi Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc. Kvůli velkému počtu cestujících na trase B DPP zavedl mezi tramvajovou linku X36, která nahrazuje v uzavřené části linku metra B.

Protipovodňové zátarasy stále stojí

Všechny stanice metra by mohly být otevřeny v pondělí. "Když vše půjde dobře a když bude pokračovat setrvalý pokles hladiny Vltavy, podle optimistického scénáře zprovozníme celé metro v pondělí," řekl Křístek. Třeba stanici metra Vltavská bude možné otevřít až ve chvíli, kdy průtok Vltavou trvale klesne pod 1500 metrů krychlových za sekundu. Takové hodnoty by mohla řeka dosáhnout v sobotu. V současnosti kolem vstupu do stanice stále stojí protipovodňové zátarasy.

V Praze se pro MHD i automobilovou dopravu otevírají další ulice. Ráno byla zprůjezdněna část Modřanské ulice, kde začaly nově jezdit autobusové linky 121 a 253. "Snažíme se otevřít podjezd pod Hlávkovým mostem," řekl po jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Doprava by se sem mohla vrátit dnes večer. Těšnovským tunelem se jezdí od středečního večera. Naopak Podbabská ulice zůstává kvůli vodě i nadále uzavřena.

Uznávání jízdenek PID ve všech rychlících na území Prahy i nadále platí

Ropid, který organizuje pražskou integrovanou dopravu, zavedl dopolední posilové vlaky na lince Roztoky u Prahy - Sedlec - Holešovice - Libeň. "Na této lince se tak zkrátí interval na 30 minut. Zlepší se tím zejména návaznost na mimořádnou autobusovou linku X147, která navazuje na vlaky v Sedlci a jede přes Suchdol do Lysolají," sdělil ČTK mluvčí Ropid Filip Drápal.

S ohledem na obnovení provozu části linek metra Ropid naopak ruší dopolední posilové vlaky v trasách Smíchov - Hlavní nádraží - Vysočany a Hlavní nádraží - Uhříněves. Ruší také mimořádné zastavování rychlíků ve stanici Praha-Horní Počernice. "Uznávání jízdenek PID ve všech rychlících na území Prahy i nadále platí," upozornil Drápal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …