Mezi USA a Čínou to dál houstne, summit v Mnichově nepomohl

19.02.2023 18:27 | Ze sítí

V posledních týdnech se pozornost světové veřejnosti opět upíná na eskalaci napětí mezi USA a Čínou. A to v kontextu aféry kolem údajného čínského špionážního balonu, který americké ozbrojené síly sestřelily začátkem tohoto měsíce. Nyní americká diplomacie tvrdí, že Peking plánuje dodat zbraně Rusku, a tím podpořit jeho válečné úsilí v konfliktu na Ukrajině. Prohlásil to americký ministr zahraničí Blinken během Mnichovské bezpečnostní konference. Sinolog Filip Jirouš v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že ačkoliv se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem vyhrocují, indicie o zapojení Číny do rusko-ukrajinské války zatím nemáme.

Mezi USA a Čínou to dál houstne, summit v Mnichově nepomohl
Foto: z internetu
Popisek: studená válka 2.0

Ačkoliv hlavním tématem letošní Mnichovské bezpečnostní konference byla probíhající válka na Ukrajině, představitelé Ruska, tedy jedné ze stran konfliktu, na shromáždění světových státníků a diplomatů pozváni nebyli. Své zástupce však poslala Čína, tedy další velmoc, která podle některých pozorovatelů začíná hrát v globální konfrontaci mezi USA a Ruskem významnou roli. Americký ministr zahraničních věcí Anthony Blinken po setkání se svým čínským protějškem Wang I sdělil, že se domnívá, že Peking plánuje Rusku poskytnout zbraně a munici. Podle stanice BBC však šéf americké diplomacie neupřesnil, na základě jakých informací k tomuto závěru dospěl.

K tématu se v rozhovoru pro Radiožurnál vyjádřil český sinolog Filip Jirouš, který říká, že zatím neexistují žádné indicie kromě tvrzení americké diplomacie, že by se Čína chystala Rusku dodávat zbraně. Podle Jirouše však Peking posílá Moskvě „elektronické součástky, které se využívají zejména do dronů“. Na otázku, co by Čína získala větší podporou Ruska, Jirouš odpovídá slovy: „V tuto chvíli se nedá mluvit o tom, že by z toho byly nějaké zásadní zisky ekonomické, jelikož Rusko tak či tak spěje k zásadní závislosti na Číně. Šlo by tedy v tomto případě spíše o jakousi stabilitu. Myšleno – pokud by to vypadalo, že Rusko může tu válku prohrát a třeba se rozpadnout, tak pro Čínu může být důležité, aby nepřišla o spojence a neměla problémy na vlastních hranicích. V tomto momentě by dávalo smysl sáhnout i k vojenské pomoci.“

Ačkoliv Filip Jirouš po letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci nepozoruje zásadní příklon Číny k Rusku, domnívá se, že napětí mezi Pekingem a Západem se dále vyostřuje, např. v souvislosti s údajným čínským špionážním balonem sestřeleným americkou armádou začátkem tohoto měsíce. Jirouš si myslí, že v ukrajinském konfliktu chce čínská diplomacie „hrát na obě strany“.

Zatímco ukrajinský konflikt již bezmála rok dominuje evropskému mediálnímu prostoru, čínské sdělovací prostředky se prý podle Filipa Jirouše soustřeďují na jiná témata. „Aktuálně toto téma v tisku příliš nedominuje, například oproti konci minulého roku. Je to způsobeno i tím, že se tisk připravuje na jednu z největších politických událostí v Číně – zasedání dvou hlavních legislativních těles. Čínským médiím tedy spíše dominuje téma domácí politiky,“ uvádí sinolog v rozhovoru pro Radiožurnál.

Řada odborníků se domnívá, že velmocenský střet mezi USA a Čínou bude hlavní geopolitickou konfrontací 21. století. V tomto duchu se vyjádřil mimo jiné bývalý náměstek ministra obrany USA pro vyzbrojování Elbridge A. Colby, který prohlásil, že Spojené státy musejí nechat otázku Ukrajiny na starost Evropě a začít soustředit svou pozornost k přípravám na konflikt s Čínou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …