Mezi unesenými Čechy v Libanonu je údajně i vysoce postavený bezpečnostní činitel. O politický únos prý nejde

20.07.2015 12:36

Pátý z pětice Čechů pohřešovaných v Libanonu je podle libanonského listu L'Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník se odvolal na dobře informovaný vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj jde s největší pravděpodobností o únos.

Mezi unesenými Čechy v Libanonu je údajně i vysoce postavený bezpečnostní činitel. O politický únos prý nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: S vlajkou na chladiči Škodovky
reklama

Lidé, kteří českou pětici a libanonského řidiče zajali, se podle tohoto zdroje snažili za každou cenu vyvolat dojem únosu, když zanechali v opuštěném autě pasy a kamery, i když je snadno mohli odvézt.

"Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni... Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady," sdělil libanonskému listu nejmenovaný zdroj.

Podle něj jsou dále ve skupině dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé. Deník Blesk pátého ze skupiny označil jako dvaatřicetiletého muže ze středních Čech, který údajně pochází z Uherského Hradiště, kam nyní odjela jeho manželka. Ta prý v minulosti pracovala pro armádu.

Před zmizením natočili videa. Mimo jiné i o uprchlících

Skupina podle L'Orient-Le Jour krátce před zmizením pořídila dva rozhovory, jež se zachovaly v kamerách. Týkají se údajně bojů v oblasti severolibanonského Arsálu u syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu. Při jednom z rozhovorů je zachycen šéf místní správy města Labva v okrese Baalbek Rámiz Amhaz.

Libanonská armáda po zmizelé skupině pátrá, v ČR se případem zabývají i tajné služby. Média kauzu spojují s případem Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v ČR a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Fajád, který je podle libanonského tisku znám také jako Alí Taán, je bratrem Saíba Muníra Taána, který pětici vezl a je také pohřešován.

Libanonský List The Daily Star dnes napsal, že bezpečnostní zdroje vyloučily možnost politického pozadí únosu. Podle nich je nejpravděpodobnější, že je do únosu zapojen Saíb a že chce za Čechy získat svobodu pro bratra Alího. Rodina Taánů pochází z vesnice Ansár v jižním Libanonu. Právě na tuto oblast se prý soustřeďuje pátrání.

Saíbova rodina obvinění popírá

Proti obviňování Saíba se ale ohradili příbuzní. Právník rodiny Kamál Lahháf požádal novinář o objektivitu. Ve skupině pohřešovaných je podle něj Alího obhájce, který se případem zabývá v ČR. Do Libanonu prý přijel už potřetí informovat příbuzné o vývoji kauzy. Saíb prý má k dispozici bratrův spis a navštívil Alího také ve věznici. Poněkolikáté už jsou v Libanonu i někteří další z Čechů. "Víme, že Saíb stejně jako v minulých případech přijel Čechy vyzvednout na letiště. Většinou je vozil do svého domu. Od čtvrtka je ale pohřešovaný a informace máme pouze ze zpravodajství a od bezpečnostních složek. Nevíme, proč se auto našlo v Kafraji v údolí Bikáa," řekl Lahháf. 

Popřel také informace, podle nichž je Saíb taxikář z letiště. Pracuje prý pro státní telekomunikační společnost Ogero jako inspektor.

Lahháf byl v ČR kvůli Alímu, který prý byl zatčen podle jeho slov "pět minut" po vystoupení z letadla. Český kolega prý Lahháfovi sdělil, že jde o politicky motivovanou kauzu a že o údajných spáchaných zločinech neexistují důkazy.

Také advokát Vladimír Řičica, jehož kancelář Alího Fajáda v ČR zastupuje, v neděli uvedl, že jeho klient "zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou". 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …