Mezistátní jednání: Zatímco Sobotka chválil EU, Viktor Orbán tvrdě sekl na téma migrace. Navíc se šušká, že Západ už nás má dost

21. 6. 2017 12:21

Jednání premiérů Visegrádské skupiny a Beneluxu ve Varšavě bylo podle všeho velmi bouřlivé. Hlavními oponenty měli být maďarský premiér Viktor Orbán a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel. Český premiér Bohuslav Sobotka naopak jednání prezentoval jako konstruktivní a uspokojivá.

Mezistátní jednání: Zatímco Sobotka chválil EU, Viktor Orbán tvrdě sekl na téma migrace. Navíc se šušká, že Západ už nás má dost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka na svém Twitteru po jednání informoval, že před svými kolegy z Beneluxu „podpořil užší spolupráci Evropy v obraně a bezpečnosti. V dnešním nebezpečném světě nemáme na vybranou.“

V následujícím tweetu připustil, že nepovažuje vše za úplně optimální a že partnerům z Beneluxu sdělil své výhrady k migračním kvótám.

A ještě rázněji se prý postavil v jiných otázkách. „Mluvil jsem o velkých rozdílech v platech a životní úrovni mezi našimi zeměmi. Je nutné to změnit,“ prozradil.

Anketa

Je Babišův projekt Elektronické evidence tržeb (EET) úspěšný?

79%
21%
hlasovalo: 7366 lidí

Úřad vlády následně vydal tiskové prohlášení, které hned na úvod avizovalo, že premiéři V4 a Beneluxu „se shodli na posilování vzájemné spolupráce“.

CELÁ TISKOVÁ ZPRÁVA ZDE

Téma kvót a další budoucnosti EU bylo v tiskovém prohlášení vyřízeno slovy, že premiéři Belgie, Nizozemska a Lucemburska „považují za důležité uchování a posílení jednoty a soudržnosti“. A jaká byla česká reakce? „Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že pro ČR zůstává prioritou, aby další integrace byla v maximální míře ve formátu 27 členských států a nevedla k dělení na jádro a periferii“.

Dalším tématem, kde se prý premiér blýskl, byla otázka společné bezpečnostní a obranné politiky EU. „Premiér Bohuslav Sobotka informoval partnery o průběhu Pražské konference o obraně a bezpečnosti. Podle něj je nyní důležité ustavení Evropského obranného fondu i Stálé strukturované spolupráce,“ píše vládní tiskový odbor. Jednalo se o onu pražskou konferenci, kam dorazil prezentovat své vize lucemburský předseda eurokomise Jean-Claude Juncker.

Maďarský premiér Viktor Orbán se vyjádřil zcela jinak. Ještě ve Varšavě vyslovil názor, že nevidí žádnou šanci na jednotnou migrační politiku EU.

„O tom, že by zde existovala jednotná a integrovaná evropská integrační politika, mám své pochybnosti. Vlastně k tomu nevidím žádnou šanci,“ uvedl maďarský premiér.

Maďarsko je podle něj otevřeno všem jednáním, ale odmítá ustoupit ze svého realistického postoje k migraci.

Přímo na jednání měl zástupcům Beneluxu říci, že maďarská vláda odmítá přistěhovalce, aby zachovala identitu střední Evropy. „Nenuťte nás podílet se na migrační politice, která může způsobit, že už nikdy nebudeme takoví, jací jsme teď,“ žádal prý.

Lucemburský premiér Bettel se na něj měl obořit, že „solidarita není flexibilní“.

VÍCE O PŘESTŘELCE OBOU PREMIÉRŮ ZDE

„Pokud budeme hrát hru, ve které každý vnímá solidaritu jinak, tak je to konec Evropské unie. Protože solidarita je základem evropského projektu,“ varoval lucemburský premiér ještě na tiskovce po jednání.

Server Euractiv přináší informaci z bruselských kuloárů, že bruselští úředníci začínají ztrácet trpělivost se „zeměmi, které si kladou neakceptovatelné podmínky pro integraci muslimů nebo černochů“. Jako ty, kteří podle rasy nebo náboženství diskriminují vůbec nejhůře, web výslovně jmenuje „východoevropské státy“.

Klíčový summit začíná v Bruselu ve čtvrtek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…