Michael Žantovský je pobouřen: Přítomnost české velvyslankyně v Sýrii vrhá hanbu na nás všechny

10. 8. 2018 17:14

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský považuje za hanbu to, že máme velvyslankyni v Sýrii. Uvedl to ve svém komentáři pro server Echo24.cz.

Michael Žantovský je pobouřen: Přítomnost české velvyslankyně v Sýrii vrhá hanbu na nás všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

„Diplomacie není vypínač o dvou polohách, připomíná spíš symfonický orchestr s množstvím nástrojů, témat, tónů a odstínů. Dobrá diplomatická kompozice má navíc obvykle hlavní motiv, odrážející zájmy země, její zahraničněpolitické priority a její hodnoty. Málokdy lze označit diplomatický akt za stoprocentně správný nebo nesprávný,“ zmínil s tím, že česká diplomacie však na hlavní motiv rezignovala. 

„Česká zahraniční politika, která odrážela zásadní věrnost demokratickým hodnotám, lidským právům a spojeneckých závazkům, je nostalgickou vzpomínkou,“ sdělil dále Žantovský. 

  • Původní text ZDE

Následně se již rozhovořil o ambasádě v Sýrii, která podle našich geopolitických stratégů může hrát roli v nově propuklém konfliktu mezi Asadem a Spojenými státy. Tento nápad však on sám považuje za slabomyslný. 

„České velvyslanectví v Damašku nemá ani dostatečný personál, ani svobodu pohybu po celé zemi nutnou k získávání informací, ani jistotu dostatečné ochrany utajených informací. Bezpečnost našich lidí musí být samozřejmě jedním z hlavních kritérií při rozhodování o setrvání úřadu v Damašku. Ale ani bezpečnost úřadu není v diplomacii věcí bipolárního rozhodování. V situaci, kdy český úřad v Damašku je z praktického hlediska rukojmím Asadova režimu, je až příliš snadné zvyšovat či snižovat pocit jeho ohrožení v závislosti na tom, jak se budou čeští diplomaté chovat a jaké zprávy budou posílat. Odtud už je jen krůček k tomu stát se Asadovou loutkou,“ obává se Žantovský. Velvyslankyni Filipi by tak odvolal do Prahy. 

„Možná, že existují důvody, i když o žádných nevím, proč by měl zastupitelský úřad v Sýrii setrvat pod vedením vyššího diplomata ve funkci chargé d‘affaires, ale velvyslankyně už dávno nemá v Damašku co dělat. Její přítomnost vrhá hanbu na Českou republiku a hanbu na nás všechny,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…