Michaela Bakala: Ještě, že se toho Václav Havel nedožil. Ten by se té ruské propagandě postavil...

03.10.2016 17:51

Miss Československa 1991, podnikatelka, filantropka a manželka Zdeňka Bakaly Michaela Bakala v Lidových novinách zavzpomínala na Václava Havla. Když se podívá na to, jak to dnes v Česku vypadá, občas si prý říká: „Ještě že se toho Václav nedožil.“

Michaela Bakala: Ještě, že se toho Václav Havel nedožil. Ten by se té ruské propagandě postavil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochodem s molitanovým srdcem na Hrad uctili fanoušci Václava Havla čtvrté výročí jeho úmrtí
reklama

Manželé Bakalovi se starají mimo jiné i o Knihovnu Václava Havla. Paní Michaela prý ráda vzpomíná na posledních deset let života Václava Havla, kdy měla možnost ho vídat jako přítele. Je přesvědčena, že by nám i dnes mohl Václav Havel leccos říct a povzbudit nás.

Havel by chápal pokusy ruské propagandy

„Jde hlavně o naše přátelství v závěru jeho života, který lze nazvat časem ‚odcházení‘. Snažím se uchovat si vzpomínku na Václava Havla živou. Mnohokrát si na něj vzpomenu a říkám si: ‚Ještě že se toho nedožil!‘ Anebo: ‚Co by na to asi řekl?‘ Věřím, že by byl i v dnešní době nám všem povzbuzením. Chápal by, proč se k moci dostávají populisté, proč oslabuje Evropa, proč se bojíme uprchlíků,“ prohlásila Bakalová.

„Chápal by i pokusy ruské propagandy a odmítání či zpochybňování hodnot, které sám ztělesňoval. Zároveň by se s tím nesmířil a aktivně by se pokoušel věci vysvětlovat a řešit. Čím více poznávám svět a různé politiky, tím více si vážím jeho i každé chvíle vedle něj strávené. Václav si rád povídal, ale uměl i naslouchat. Nechtěl být za každou cenu středem pozornosti. Uměl si užít života, maličkostí a radovat se,“ doplnila Bakalova choť.

Celý rozhovor naleznete zde.

Václav Havel byl podle jejího názoru vřelý člověk a byl si vědom toho, že je chybujícím člověkem. V jeho přítomnosti se prý lidé cítili dobře. Jen někdy měli pocit, že je třeba tohoto tichého muže chránit. „Působil někdy jako malý chlapec, kterého je třeba chránit,“ shrnula to Bakalová. Havel prý totiž lidem nerad říkal nepříjemné věci a snažil se dělat všechno pro to, aby je neranil. Po celý život také zůstal idealistou. To neznamená, že by neviděl různé špatnosti, nebo je dokonce přehlížel. Jen podle manželky Zdeňka Bakaly věřil, že svět může být lepší, a snažil se pro to něco udělat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

15:28 Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČS…