Michal David, Eva Urbanová, Pavlína Filipovská, Ilona Csáková... Umělci se zastali Lucie Bílé, kritizované za to, že vystoupila s Alexandrovci

12.10.2015 17:46

„Tito politici, kteří Alexandrovce a Lucku Bílou kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu,“ vzkazuje poslankyni Janě Černochové z ODS muzikant a producent Michal David v kontextu toho, že se Černochová veřejně pustila do zpěvačky Lucie Bílé za to, že vystoupila jako host na turné ruského armádního pěveckého sboru Alexandrovci. „Podle mě by se politika neměla kultury nijak dotýkat. A koneckonců i já s nimi budu zpívat,“ nandala pak poslankyni operní pěvkyně Eva Urbanová. Helena Vondráčková pak sjela Černochovou za to, že řeší podle ní nesmyslné věci. „Asi nemají politici nic jiného na práci. Měli by ale řešit aktuální věci dneška, a ne zbytečně kulturu politikařit,“ řekla.

Michal David, Eva Urbanová, Pavlína Filipovská, Ilona Csáková... Umělci se zastali Lucie Bílé, kritizované za to, že vystoupila s Alexandrovci
Foto: Alexandrovci
Popisek: Alexandrovci

Anketa

Která země má lepšího prezidenta, Česká republika nebo Slovensko?

10%
hlasovalo: 7832 lidí

To, že se poslankyně za ODS Jana Černochová veřejně pustila do zpěvačky Lucie Bílé, která vystoupila jako host na turné ruského armádního pěveckého sboru Alexandrovci, si mnozí čtenáři ParlamentníchListů.cz již přečetli. Názor Černochové sice zatím nenašel další odezvu mezi ostatními poslanci, přesto se nad jejími názory během pondělí pozastavilo hned několik umělců. A Černochové vysvětlují, že tady v tomto případě nejde vůbec o propagování nějaké politiky, ale pouze o umění. Jedním hlasem navíc Černochové vzkazují, aby si politici více všímali své práce a akutně řešili nynější společenskou krizi a neřešili to, který zpěvák a s kým a kde vystupuje.

Pro ty, kteří nevědí, co má vlastně poslankyně proti Lucii Bílé, napřed malé shrnutí.

Alexandrovci jsou momentálně na svém turné po Evropě a při něm mimo jiné vystoupí v období mezi 10. a 19. říjnem i v Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně, Pardubicích, Českých Budějovicích, Praze, Hradci Králové a závěrem i v Liberci. Dalšími hosty během turné mají být i zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková, Lucie Bílá si pak s Alexandrovci zazpívala například 7. října v Bratislavě. Jenže právě vystoupení Bílé nevydýchala poslankyně a starostka MČR Prahy 2 Jana Černochová.

„Fakt to má zapotřebí? Mimochodem, tady je názorně vidět i ta bezzubost trestního zákoníku ohledně symbolů. Umíte si představit, že některý z našich národních oblíbených zpěváků vystupuje jako host německé kapely (a nemusí být ani armádní), která má nad hlavou svastiku?“ tázala se na svém profilu členka sněmovního branného výboru.

Politička ale nezůstala jen u řečnické otázky a sama si i odpověděla. „Já v tom tedy moc rozdíl nevidím... Jo, vím, že oba staré symboly diktátorský režim zneužil, ale dvacáté století na mém FB pamatujete všichni a víte, pro jaké zvrácené ideologie se nám jeden i druhý symbol vryly do paměti,“ zakončila svou výtku na adresu zpěvačky.

Zpívající okupanti...

Jenže Černochová není zdaleka sama, komu Alexandrovci vadí. Poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09) letos v únoru třeba kritizoval fakt, že prezident Miloš Zeman udělil záštitu nad turné ruských Alexandrovců v České republice. Štětina přitom poukázal na to, že Alexandrovci jsou součástí armády, která okupuje území tří samostatných států.

„I ‚zpívající okupanti‘ jsou okupanti. Momentálně ruská armáda, jejíž součástí Alexandrovci jsou, okupuje část území tří samostatných států: Moldávie, Ukrajiny a Gruzie,“ upozornil Štětina.

Miloš Zeman udělil záštitu letošnímu českému turné Alexandrovců už loni v létě.

Do okopávání ruského uměleckého tělesa se přidal dokonce i další český poslanec, jehož se čtenář tázal na jeho profilu na ParlamentníchListech.cz, zda by si jako pěvec zazpíval s Alexandrovci. „V žádném případě. Zpívat s okupanty nepřipadá v úvahu. Družit se do Milovic jsem také nejezdil,“ odvětil mu na to Daniel Korte z TOP 09.

A dokonce se objevil i otevřený dopis řediteli Českého rozhlasu k partnerství s turné „Alexandrovci“, podepsaný Josefem Bílkem, Tomášem Peszyńskim a Michalem Majznerem za East European Information Centre, z.s.

„Vzhledem k válce na Ukrajině, kde je Rusko jednoznačným agresorem, vzhledem k nepřátelským postojům, které Rusko zaujímá vůči západním zemím, vzhledem k nezákonné okupaci Krymu, porušování lidských práv v Rusku a na Ruskem okupovaných územích, vzhledem k ruským hrozbám a propagandistické válce vůči zbytku světa, překrucování historie a opětovné propagaci zločinů, kterých se Rusko a jeho předchůdce SSSR dopustily, považujeme turné Alexandrovců na území České republiky za skandální a morálně naprosto nepřijatelné,“ píší Bílek, Peszyński a Majzner s výzvou, aby se Český rozhlas Dvojka, jenž je uveden jako partner tohoto turné, zasadil o zrušení partnerství Českého rozhlasu a turné „Alexandrovci“, případně vysvětlil důvody uvedení tohoto partnerství, distancoval se od něj a vyvodil z této záležitosti patřičné důsledky.

Urbanová: Proč se politici míchají do umění?

Umělci oslovení ParlamentnímiListy.cz ale hlavně nad kritikou Bílé ze strany občanské demokratky Černochové kroutí hlavou.

„Já také budu s nimi zpívat na jednom z koncertů, ale beru to jako umělec. Myslím si, že to těleso nemůže za dobu, která u nás byla. Je to umělecké těleso a já to beru z umělecké stránky. Navíc mám soubor Alexandrovců ráda, neboť tam jsou vynikající zpěváci. Já v tom žádnou politiku nehledám a ani se o politiku nezajímám. Podle mě by se politika neměla kultury nijak dotýkat. To je můj názor,“ uvedla k tomu pro ParlamentníListy.cz operní pěvkyně Eva Urbanová, která vystupuje na mnoha různých světových operních scénách včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku.

Pěvkyně nemá pochopení ani pro slova europoslance Štětiny. „To, co říká, je samozřejmé. Ale já si myslím, ať se politici starají o věci politické, a ne o toto. Kdyby Alexandrovci zpívali špatně a někdo napsal, že třeba já nebo Lucie Bílá a ostatní zpívají se sborem, který nedosahuje žádných kvalit, jako umělkyně to postřehnu. Podle mě je problém dnešní doby úplně někde jinde – počínaje imigrantskou krizí a konče válkou v Sýrii – než když někdo někde vystoupí s Alexandrovci. Politici mluví ze svého hlediska, ale umělci také a u každé skupiny jde vždy o úplně jiný názor. Kdybychom měli velkou výměnu názorů, já bych nerozuměla politikům a oni by nerozuměli mně,“ dodala Urbanová.

Jsou to zabedněnci a zaspali dobu!

Hudebník, zpěvák a producent Michal David také lomí rukama. „Takovéto kritiky od politiků v pořádku nejsou. Alexandrovci jezdí po celém světě a jejich vystoupení jsou ojedinělá a mají vysokou úroveň. I já si s nimi zazpíval v Košicích. Tito politici, kteří Alexandrovce a Lucku Bílou kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu. Ať se raději starají o to, aby se náš stát tolik nerozkrádal,“ napsal David ParlamentnímListům.cz.

Zpěvačka Helena Vondráčková se také nad výroky Černochové poněkud zarazila a trochu i zasmála. „Já si myslím – a řekla jsem to i pro moskevské rádio – že politici a další lidé, jež kritizují naše vystoupení s Alexandrovci, slučují neslučitelné a zbytečně kulturu politikaří. Tady toto není vůbec o tom, že by to byla nějaká propagandistická akce. Je to soubor, který je na světové úrovni, je světově známý, jedinečný na světě, výjimečný. Jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i árie Verdiho, Pucciniho. Je tam nejen pěvecká složka, ale předvádějí i úžasné ruské tance a všude s tím sklízejí ohromné úspěchy, takže nechápu... Je úplně nesmyslné to řešit. Asi nemají politici nic jiného na práci. Měli by řešit zásadnější věci, než je toto, měli by se pustit třeba do řešení aktuálního problému, který tady je, a ne se pouštět do takovýchto věcí. Mají toho v Poslanecké sněmovně podle mě na řešení dost a dost,“ dodala zpěvačka pro ParlamentníListy.cz.

Vondráčková navíc pro web Sputnik ČR v minulých dnech uvedla, že tento soubor vystupoval s mnoha světovými hvězdami, jako Mireille Mathieu, zpívali pro papeže Jana Pavla II., vystupovali na Eurovizi a i v San Remu. „Takže je to názor jen některých lidí – není to názor všech. Jelikož vím, že všechny koncerty, které mají nejen tady u nás v Čechách, ale i na Slovensku, jsou totálně vyprodané, takže s tou peticí a s těmi negativními názory absolutně nesouhlasím, připadá mi to zbytečné,“ řekla Vondráčková v reakci na fakt, že se na českých webových stránkách objevila petice „Za zrušení záštity prezidenta Zemana nad turné Alexandrovců v České republice“.

Csáková: Vždyť je to paráda si s nimi zazpívat

Zpěvačku Ilonu Csákovou především zaujalo, jak Černochová hovoří v kontextu s německou kapelou o svastice. „To není přece nějaká německá svastika, to je hinduistická svastika. Hitler používal ve svůj prospěch hinduistickou svastiku a také používal vlastně starogermánské runy, což byl třeba symbol německých jednotek SS (Schutzstaffel). Ale proč to všechno ohledně Alexandrovců dnes kritizovat? Alexandrovci patří mezi obrovské těleso a podle mě je velká paráda si s nimi zazpívat. To, že v časech minulých to byl Velký bratr, je jiná věc, dnes již žijeme v úplně jiné době a nevíme, jaká nás čeká budoucnost... To by Lucku Bílou paní poslankyně mohla nařknout i z jiných věcí. Jsou třeba vyznavači pentagramů, což se týká mysticismu a esoterických kruhů. Ovšem kritika zpěvačky za to, že zpívá s Alexandrovci, je pro mě zbytečně vyvinutá energie k nějakému myšlenkovému pochodu a pouštět se do analýzy toho, že nějaká zpěvačka zpívá pod pěticípou hvězdou, která pro mnoho lidí má navíc různý význam, to je podle mě už nonsens. Být na místě paní poslankyně, tak bych tomu tolik energie nevěnovala. Politici by měli řešit své věci a umělci by měli dělat umění a neměli by být perzekuováni za něco, za co oni sami ani nijak nemohou. Alexandrovci rozhodně tu politickou nótu, rezonanci neudávají. Ale třeba se ten ansámbl za něco postavil, to teď honem nevím, budu si to muset vygooglovat...,“ popřemýšlela Csáková nad kritikou své pěvecké kolegyně. Nakonec dodala:

„Když se nějaký umělec zasadí o propagaci politické věci, politické strany, když se za to postaví svým obličejem, to je něco jiného. Umění by ale mělo být neutrální, pakliže nemají umělci nějaké hlubší úmysly s uplatněním se v politice.“

Herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská kupodivu také není nijak proti tomu, aby Bílá s Alexandrovci zpívala.

„Já si myslím, že Lucie Bílá je celou svou kariérou zpěvačka, která patří v tom nejlepším slova smyslu k těmto cirkusům a na velké jeviště. Já nevím, proč by se s Alexandrovci nepředvedla už proto, že se s nimi předvedli i jiní velcí zasloužilí a národní umělci. Oni mi sice neřekli, ale já bych s nimi nezpívala, ani kdyby mě chtěli, protože jsem na vše podobné alergická. Já bych to ale Lucii nijak nezazlívala, protože ona patří do těchto show. Všem, kteří tam vystupují, se sice divím, ale odsoudit je? To ne! Ale na jejich vystoupení nepůjdu,“ pronesla Filipovská.

Vždyť je známá svými militantními postoji...

Politička a herečka Táňa Fischerová pak hovoří podobně.

„Paní poslankyně Černochová je známá svými militantními a vyhraněnými postoji, takže mě její výrok ani nepřekvapuje. I já osobně jsem měla k fenoménu Alexandrovců dlouhou dobu stejný vztah, protože bývávali symbolem minulého režimu, ale je už pětadvacet let po revoluci – toho si paní poslankyně nevšimla? Já mám totiž problém s tím, přelévat jakékoliv výhrady, které máme vůči státům nebo jejich politice, na kulturu, neboť kultura je něco, co by mělo zůstat mimo,“ zmínila překvapivě Fischerová s dovětkem, že ale předpokládá, že Alexandrovci dnes již nejsou nositeli toho, co bylo dříve:

„Je to zřejmě soubor, který je stále dobrý. Přestože jsem já osobně na jejich vystoupení nikdy v životě nebyla a asi bych ani nešla, neboť to mám samozřejmě podvědomě spojené s minulým režimem, nevím, zda se to má hodnotit v takovéto kritické rovině, když je tak dlouho po revoluci... K putinovskému režimu samozřejmě můžeme mít stovky výhrad a nevím, jak dalece jsou Alexandrovci s ním spojení, do toho nevidím... Podle mě by se ale měla zásadně a principiálně oddělovat kultura od politiky.“

Co se týče vyjádření Štětiny, pouze pokrčila rameny. „Pokud jsou součástí armády, tak samozřejmě jsou stále více nežli jen pěvecký ansámbl – to je pak ono slévání politiky s kulturou, což je zásadní chyba. Ale i my máme máslo na hlavě, náš svět přece také bombardoval některé země, a to bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN. Musíme ovšem měřit všem stejným metrem. Těleso oněch pěvců sice není nijak blízké mému srdci, ale pohledy pana europoslance Štětiny a paní poslankyně Černochové jsou jednostranné a vyhraněné,“ poznamenala Fischerová.

Naopak Zemanova záštita nad turné Alexandrovců ji vadí. „To je přesně ono, co by politik dělat neměl. Nenašla jsem žádný důvod toho, proč právě Zeman nad tím vším převzal záštitu, když – pokud vím – má navíc ke kultuře minimální vztah. Neslyšela jsem, že by třeba přišel na Pražské jaro...,“ dodala ironicky ke hlavě státu Táňa Fischerová.

Alexandrovci bývají čas od času tématem diskusí, zejména od začátku ukrajinské krize. Například publicista Jan Urban už téměř před rokem navrhoval omezit vystoupení vojenských pop ansámblů, jako jsou právě Alexandrovci. Zároveň bychom podle Urbana měli vyzvat k podobným symbolickým krokům i partnery v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

7:55 „Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

Ukrajina tlačí na to, aby mohla západní zbraně typu Storm Shadow nebo ATACMS používat i na ruské úze…