Michal Kraus radí ČSSD: Nechte dovládnout Němcovou, ať se spálí

19.07.2013 10:50

Michal Kraus z ČSSD se domnívá, že by jeho strana měla trvat na sestavení vlády, která má podporu Sněmovny. Řekl to v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz a mimo jiné také uvedl, že dělení na zemanovce a nezemanovce v ČSSD je pohrobkem jakési démonizace, jakési zrady při volbě prezidenta v roce 2003.

Michal Kraus radí ČSSD: Nechte dovládnout Němcovou, ať se spálí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň ČSSD
reklama

Server v úvodu rozhovoru připomíná anabázi dlouholetého poslance ČSSD Michala Krause. Zejména otřes, kterým prošel v roce 2006, kdy se na něj zaměřila pozornost kvůli údajnému skandálu spojeným s dovozem kakaa z africké Ghany. Kraus se v reakci na medializovaný případ vzdal svých funkcí v ČSSD a především mandátu poslance včetně imunity. Veškerá vyšetřování byla zastavena, ale bývalý poslanec se s důsledky pseudoskandálu prý potýká dodnes. Nicméně v politice se stále angažuje.

První z témat, které Prvnízprávy.cz vybraly, je měnící se postoj sociální demokracie během nynější politické krize. „Mám na to spoustu velmi kritických slov i argumentů. Ty se mi nechce sdělovat prostřednictvím médií, protože primárně a pravidlem by mělo být, že když se pere špinavé prádlo, má se to odehrát uvnitř strany.“ Dále Kraus řekl, že „ne všichni ve vedení sociální demokracie si uvědomují, že mají obrovskou odpovědnost, mají ve svých rukách to, zda sociální demokracie v příštích volbách vyhraje,“ tvrdí Kraus.

Politik Kraus také popsal své vnímání sporů v ČSSD ve vztahu k Rusnokově vládě. „Mám pocit, že ne všem úplně dochází, že vzájemné hašteření nepoškozuje druhou skupinu sporu ve straně, ale stranu jako celek. Nyní ne zcela pevné postoje mohou být zčásti důsledkem nedostatečných politických zkušeností. Ovšem obávám se, že zejména u některých lidí až příliš mnoho osobních ambicí převažuje nad ambicemi celku. Může se stát, že osobní ambice nebudou naplněny, a pak naopak mohou zvrátit ambice celku,“ myslí si Kraus.

Miloš Zeman oslabuje ČSSD

Platí dělení strany na zemanovce a nezemanovce? „Toto dělení je pohrobkem a výsledkem jakési démonizace jakési zrady při volbě prezidenta v roce 2003, protože pochopitelně – jak to bývá v těchto případech – pravda je tak trochu někde jinde. Miloš Zeman dostal 70 hlasů a v ČSSD bylo 76 poslanců, tak z toho vyvodil, že zradilo 27 poslanců, což je významné číslo popravených českých pánů. V okolí Zemana jsou mistři symbolů a následný balíček karet jako americký balíček lovených představitelů Saddáma v Iráku, jen ukazuje likvidaci nepohodlných lidí,“ uvedl. Právě tento krok podle Krause začal svým způsobem prý rozdělovat sociální demokracii, zprvu na ty, kteří Zemana volili a ty, kteří jej nevolili a posléze na ty, kteří chtějí se Zemanem spolupracovat a ty, kteří s ním nechtějí spolupracovat. „Bohužel tím motorem rozdělování nejsou sociální demokraté, ale Miloš Zeman! A to záměrně s jednoznačnou snahou ČSSD oslabit a rozštěpit a podrobit si ji prostřednictví některých lidí,“ soudí Kraus

Je to pro něj zadostiučinění

„Miloš Zeman si v tuto chvíli hraje. A hraje se se svým prezidentským mandátem a i s Českou republikou. Je to zadostiučinění za dvanáct let, kdy proti své vůli seděl na Vysočině, objímal stromy a přemýšlel o tom, jak to všem jednou oplatí. Někteří lidé jsou figurkami na jeho šachovnici s plným vědomím, jiní jsou figurkami, aniž by si to uvědomovali.“ Bránit se tomu dá prý jen jediným způsobem. „Jediným řešením ČSSD je stát se silným hráčem, kdy své pohyby řídím sám. Sociální demokracie by měla déle zvažovat svá stanoviska a také na nich trvat.“

V současné politické krizi vidí Michal Kraus jen jednu cestu. „ Myslím si, že nyní existuje jediná cesta - vláda, která odvozuje svoji moc od Poslanecké sněmovny. To by měl být principiální postoj ČSSD. Podle mne by ČSSD měla tlačit na prezidenta, aby jmenoval vládu, která důvěru dostane. A přenechat tuto iniciativu prezidentovi. Ať tuto podporu získá u politických stran on.“

Kraus sice v rozhovoru připouští, že Rusnokova vláda by byla menší zlo, než vláda Němcové. To podle něj platí i pro případnou vládu sociální demokracie ve druhém pokusu. „Z hlediska přípravy nových voleb by bylo ale taktičtější nechat Němcovou, ať se spálí,“ myslí si Kraus, který je v současnosti členem ústředního výboru a předsedou okresní organizace ČSSD v Semilech na Liberecku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …