Michalik: Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky

25.11.2021 11:18

Teď již bývalý kandidát na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik (STAN) oznámil, že se vzdá své nominace na člena vlády. Ne však proto, že by se domníval, že je na jeho podnikání něco nezákonného, ale aby nezatěžoval vládu různými zbytečnými spory. Michalik již v roce 2010 zmizel z kandidátky TO0 09 a Starostů, když začal být vyšetřován za daňový únik.

Michalik: Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Věslav Michalik

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26061 lidí

Věslav Michalik před kamerami ČT prohlásil, že o tom, zda se má vzdát nominace na post ministra průmyslu, přemýšlel celou noc.

„Já jsem se rozhodl odstoupit z té kandidatury na ministra. Ten důvod není, že bych se domníval, že v podnikání mém nebo mé rodiny v minulosti bylo něco špatného, nelegálního, nebo závadného. Já jsem o tom přemýšlel celou noc. Mám velkou podporu mých kolegů ve STAN, kteří si nepřáli, abych odstoupil, nicméně se domnívám, že jsme v situaci velmi citlivé, povolební, kdy s tou novou vládou je spojována velká naděje na změnu a že není možné, aby moje podnikání z minulosti, přestože na něm nevnímám nic závadného, tak aby zatěžovalo ten vznik nové vlády a aby dávalo možnost naším konkurentům - hnutí ANO - říkat, podívejte, vždyť je to úplně stejné jako za nás,“ vysvětloval svou pozici Michalik.

Poté prozradil, že jeho zdanitelné příjmy za posledních 25 let činily 70 milionů korun. Posledních 20 let prý navíc věnoval komunální politice a zvelebování Dolních Břežan. Z obce, která byla zanedbaná, se prý podařilo udělat výstavní městečko u Prahy. A do třetice se věnoval budování hnutí STAN ve Středočeském kraji.

Uvedl také, že je připraven radit předsedovi STAN Vítu Rakušanovi v ekonomických otázkách, ale jinak nikomu nechce dávat záminku, aby kvůli němu mohl útočit na vládu.

Zdůraznil také, že podnikání, o kterém se dnes mluví, bylo ukončeno v roce 2017. „Ale není důvod pro to, aby se kdokoli styděl za to, že v minulosti zhodnotil své prostředky a zhodnotil kontakty, které měl,“ řekl Michalik.

Založit investiční společnost na Kypru, kvůli čemuž se nakonec vzdal nominace na ministra, mu prý poradili jeho investiční poradci s odůvodněním, že s Kyprem existovala dohoda o zamezení dvojího zdanění téměř se všemi státy světa, k tomu na Kypru vychází z anglosaského práva v oblasti akvizic a nakonec Kypr nabízel výhodné podmínky danění. To však podle Michalika neznamená, že by to byl daňový ráj, protože Kypr jako součást EU musí mít sladěn svůj daňový model s EU.

Z Michalikových úst také zaznělo, že se už delší dobu zajímal o fotovoltaiku a proto také investoval do solárních elektráren. „Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky,“ uvedl. 

Je to už druhý politický pád Věslava Michalika. Ten měl být na kandidátce TOP 09 a Starostů pro volby do Poslanecké sněmovny 2010, nicméně z kandidátky zmizel poté, co ho policie začala prošetřovat za daňový únik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…