Michalik: Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky

25.11.2021 11:18

Teď již bývalý kandidát na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik (STAN) oznámil, že se vzdá své nominace na člena vlády. Ne však proto, že by se domníval, že je na jeho podnikání něco nezákonného, ale aby nezatěžoval vládu různými zbytečnými spory. Michalik již v roce 2010 zmizel z kandidátky TO0 09 a Starostů, když začal být vyšetřován za daňový únik.

Michalik: Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Věslav Michalik

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28368 lidí

Věslav Michalik před kamerami ČT prohlásil, že o tom, zda se má vzdát nominace na post ministra průmyslu, přemýšlel celou noc.

„Já jsem se rozhodl odstoupit z té kandidatury na ministra. Ten důvod není, že bych se domníval, že v podnikání mém nebo mé rodiny v minulosti bylo něco špatného, nelegálního, nebo závadného. Já jsem o tom přemýšlel celou noc. Mám velkou podporu mých kolegů ve STAN, kteří si nepřáli, abych odstoupil, nicméně se domnívám, že jsme v situaci velmi citlivé, povolební, kdy s tou novou vládou je spojována velká naděje na změnu a že není možné, aby moje podnikání z minulosti, přestože na něm nevnímám nic závadného, tak aby zatěžovalo ten vznik nové vlády a aby dávalo možnost naším konkurentům - hnutí ANO - říkat, podívejte, vždyť je to úplně stejné jako za nás,“ vysvětloval svou pozici Michalik.

Poté prozradil, že jeho zdanitelné příjmy za posledních 25 let činily 70 milionů korun. Posledních 20 let prý navíc věnoval komunální politice a zvelebování Dolních Břežan. Z obce, která byla zanedbaná, se prý podařilo udělat výstavní městečko u Prahy. A do třetice se věnoval budování hnutí STAN ve Středočeském kraji.

Uvedl také, že je připraven radit předsedovi STAN Vítu Rakušanovi v ekonomických otázkách, ale jinak nikomu nechce dávat záminku, aby kvůli němu mohl útočit na vládu.

Zdůraznil také, že podnikání, o kterém se dnes mluví, bylo ukončeno v roce 2017. „Ale není důvod pro to, aby se kdokoli styděl za to, že v minulosti zhodnotil své prostředky a zhodnotil kontakty, které měl,“ řekl Michalik.

Založit investiční společnost na Kypru, kvůli čemuž se nakonec vzdal nominace na ministra, mu prý poradili jeho investiční poradci s odůvodněním, že s Kyprem existovala dohoda o zamezení dvojího zdanění téměř se všemi státy světa, k tomu na Kypru vychází z anglosaského práva v oblasti akvizic a nakonec Kypr nabízel výhodné podmínky danění. To však podle Michalika neznamená, že by to byl daňový ráj, protože Kypr jako součást EU musí mít sladěn svůj daňový model s EU.

Z Michalikových úst také zaznělo, že se už delší dobu zajímal o fotovoltaiku a proto také investoval do solárních elektráren. „Já jsem byl nadšenec do fotovoltaiky,“ uvedl. 

Je to už druhý politický pád Věslava Michalika. Ten měl být na kandidátce TOP 09 a Starostů pro volby do Poslanecké sněmovny 2010, nicméně z kandidátky zmizel poté, co ho policie začala prošetřovat za daňový únik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

12:20 Ruská kolona měla na Václaváku většinu, soudí poslankyně Decroix. Demonstrace nevadí, ale musí být v souladu s demokracií

„Dítě Evropy“, poslankyně Eva Decroix (ODS) opět označila účastníky protivládních demonstrací za „ru…