Migrace? Zanikneme do dvou generací, varuje Vlastimil Vondruška

07.05.2019 11:11

Spisovatel Vlastimil Vondruška se v rozhovoru pro server Info.cz rozhovořil o migraci. Podle jeho slov jde jen o začátek, neboť Evropa může zaniknout během dvou generací.

Migrace? Zanikneme do dvou generací, varuje Vlastimil Vondruška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška
reklama

Vondruška před pádem naší civilizace varuje v souvislosti s migrací i s klimatickými změnami. „Dějiny se nemění tak rychle, aby se v běhu jedné generace daly měnit zásadní premisy,“ sdělil ke svému několik let starému výroku ohledně slabé Evropy. „Podle mých zkušenosti začíná být ale mezi lidmi mnohem větší odpovědnosti za naši vlastní budoucnost. Jinými slovy, věci, které jsem kritizoval, si lidé začínají uvědomovat. Je jedno, jestli s mými výroky souhlasí, nebo nesouhlasí, ale podstatné je, jestli se tím problémem zabývají. Evropa je slabá, ale jestli se tím lidé začnou zabývat, tak třeba za dvě generace nebude,“ sdělil. 

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 22326 lidí

Následovala Vondruškova slova o migrační krizi. „Migrační krize je pouze vrcholkem ledovce. Žádný problém v dějinách neexistuje izolovaně. Příliv migrantů jenom odhalil slabosti, které nás trápí, ale pochopitelně ta migrační krize má nějaké parametry, ale pokud třeba v jednom nebo ve dvou letech ty hodnoty neklesnou, neznamená to, že nebezpečí již nehrozí. Za hranicí čekají miliony lidí, kteří jsou bez domova, a samozřejmě ti lidé, s nimi se rovněž musí něco stát. Záleží, jak budou směřovat své představy o budoucnosti,“ podotkl Vondruška.

Video najdete ZDE.

Migrační krize podle jeho slov rozhodně není vyřešená. „Migrační krize není jen o tom, že sem lidé přišli, ale že ti lidé tu jsou. A s tímto momentem se musí nějak pracovat,“ sdělil Vondruška. „Pokud někam v dějinách přišla nějaká velká vlna uprchlíků, tak hlavní problém nastal později, až poté, co se lidé na tom místě ve společnosti zabydleli, ale nepřijali ji za svou, nepřijali její normy a její zákony,“ dodal. Podobností s koncem Svaté říše římské je prý víc, než se na první pohled zdá. 

A uvádí i klimatické změny. „Byly klimatické změny, které trápily Řím. Já jsem vyrostl v době, kdy komunisté poroučeli větru, dešti. Neporučili...“ odmítl Vondruška, že by parlamentní volby mohly změnit klima. Své řekl také k šestnáctileté aktivistce Gretě Thunbergové. „Jsem pro, abychom politiky tlačili k tomu, aby dělali rozumné věci. Klimatické změny nezastavíte tím, že proti nim budete demonstrovat. Problémy klimatu jsou věcí objektivní. Jsou věci, které neovlivníte. Je to stejné, jako kdybyste chtěli demonstrovat pro to, aby koně žili déle,“ sdělil. 

„Měla by existovat nějaká evropská morální autorita. Je to velice snílkovské. Mělo by tady existovat centrum, které je nezávislé na světské moci. O tom, jestli si muž má brát muže, jestli ženy mají bojovat za nějaká svá práva, jestli máme transgender, to není věc politiků, to je věc chodu společnosti,“ poznamenal dále. Politici by měli vládnout, míní Vondruška. „Chybí nám autorita středověké církve. Politik je vládce a kněz současně, to je chyba,“ míní. 

„Pro mě je jedno, jak se porovná Praha s Bruselem. Pro mě je podstatné, aby vše fungovalo, jak má,“ dodal dále Vondruška. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…