Migraci do Evropy financují Rusové, slyšel od kolegy ministr Stropnický. Důkazy nemám, ale uvědomte si, komu rozklad EU slouží, dodává

10.10.2015 14:39

Přesun migrantů z Balkánu do Evropy financuje Rusko. V rozhovoru pro MF DNES to řekl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, kterému to měl sdělit jeho maďarský rezortní kolega. A poté ještě Stropnický prozradil, jak je to s jeho uvažovanou kandidaturou na prezidenta.

Migraci do Evropy financují Rusové, slyšel od kolegy ministr Stropnický. Důkazy nemám, ale uvědomte si, komu rozklad EU slouží, dodává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Stropnický prý má informaci, že přesun migrantů do Evropy z Balkánu probíhá i přistavenými autobusy, které zřejmě financuje Rusko. „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“ řekl Stropnický listu s tím, že tak není vyloučeno, že Rusko financuje příliv uprchlíků do Evropské unie.

„Nemůžu to nijak dokázat, ale můžeme si klást otázky, komu současná masivní kampaň vůči Evropské unii asi slouží. A můžu říct, že jednotná a pevná Unie rozhodně přáním Ruské federace není,“ dodal ministr obrany. Podobně se prý můžeme dočkat toho, že bude Moskva chtít rozložit NATO.

Vladimír Putin podle něj chce vypadat jako mírotvorce v Sýrii i jinde, ale ve skutečnosti mu jde o posílení vlivu a kult osobnosti. „Viz jeho oslavy narozenin na hokejovém stadionu. Viděl jsem jednu z jeho vstřelených branek. Putin dostal pomalou přihrávku před branku, kde stál úplně sám. V té brance nebyl ani brankář. Putin překvapivě dal gól. A opravdu autenticky, spontánně se zaradoval a začal se se svými spoluhráči, což jsou zpravidla lidé, kteří jsou na něm existenční závislí, objímat,“ popisoval ministr televizní zážitek. Takový kult osobnosti podle něj ještě překonává padesátá léta, kdy tento termín vznikl.

Matěj ví, co dělá, vždyť má dvě vysoké školy

Vyjádřil se i k názoru svého předsedy Andreje Babiše, že by nebyl špatným kandidátem na prezidenta republiky. „Beru to jako lichotivé ocenění mého působení v rámci hnutí, a to je na tom fajn. Konkrétní debata o tom nastane později,“ řekl Stropnický. Nechce prý, aby z rozhovoru vyšel titulek, že nevylučuje kandidaturu. Teď prý má úplně jiné starosti.

Prozradil ale, že sám roli prezidenta nepřeceňuje: „Máme tady parlamentní demokracii, vládne vláda a prezident je jakýsi klobouk nad tím. Který je občas dobré nechat na hlavě, občas smeknout,“ dokončil podobenství. Přijde mu prý komické, kolik lidí po této funkci prahne. Odmítl se nakonec vyjádřit i k tomu, jaká by byla jeho manželka Veronika Žilková jako první dáma. „Nám už lidi tleskali, my už jsme ocenění za svoji práci získali,“ uvedl s tím, že ani jeden z nich nemá potřebu honit popularitu.

Nakonec se vyjádřil i ke konfliktu své kolegyně z ANO Adriany Krnáčové se Stropnického synem Matějem na pražské radnici. Vnímá to prý tak, že oba hájí trochu jiné zájmy. Svému synovi prý rozhodně věří, že by například Pražské stavební předpisy, kvůli kterým spor vznikl, nikdy neodbyl. „Je to kluk, který ví, co dělá. Má dvě vysoké školy, umí dva cizí jazyky, chodil na tři zahraniční školy. Jako otec můžu říct: Můj syn mi dělá radost,“ řekl k tomu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…