Migrační vlna ještě zdaleka nekončí. Do Evropy se prý brzy chystají miliony Afričanů

23.03.2018 9:18

Migrace se sice v loňském roce v porovnání s roky 2015 a 2016 snížila, ale pravděpodobně jde jen o „ticho před bouří“. Americký think-tank Pew Research Center s odkazem na své průzkumy i data Eurostatu předpovídá, že kontinent čeká další migrační vlna z Afriky.

Migrační vlna ještě zdaleka nekončí. Do Evropy se prý brzy chystají miliony Afričanů
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Podle analýzy dat z Eurostatu požádalo v Evropě mezi lety 2010 až 2017 o azyl téměř jeden milion migrantů ze subsaharské Afriky. Část z nich přišla do zemí EU, Norska a Švýcarska studovat, další přišli v rámci programu slučování rodin a další získali azyl z politických či náboženských důvodů. Dalších 400.000 afrických migrantů ve stejném časovém období přišlo do Spojených států amerických. Tam získala polovina z nich souhlas k pobytu z důvodu slučování rodin.

Pew Research Center ve své včerejší analýze připouští, že nelze předvídat, v jaké intenzitě bude migrace z této části afrického kontinentu pokračovat. Odkazuje nicméně na svůj vlastní průzkum, který probíhal mezi únorem a dubnem loňského roku v šesti zemích subsaharské Afriky. „V Senegalu, Ghaně a Nigérii více než třetina respondentů uvedla, že v příštích pěti letech plánuje emigrovat do Evropy či do Spojených států.“

Z dostupných dat je již patrné, z jakých zemí přicházejí migranti do Spojených států v největším množství. „Jednapadesát procent migrantů ze subsaharské Afriky, kteří žijí od roku 2017 v USA, se podle údajů OSN narodili v Nigérii, Etiopii, Ghaně a Keni. Z těchto států potom pochází nezanedbatelná část migrantů, kteří se usadili v Evropě. Počet migrantů z některých konkrétních zemí Afriky se zvýšil více než z ostatních zemí. Příkladem jsou Somálci, jejichž počet za období 2010 až 2017 vzrostl o 80.000.“

Největší část subsaharských migrantů (72 %) se ve sledovaném období usadila ve Velké Británii, Francii, Itálii a Portugalsku. „Pokud by to okolnosti umožnily, chtějí emigrovat další miliony lidí z Afriky. Řekli nám to aspoň ti, kteří se zúčastnili loni na jaře našeho průzkumu. Ve čtyřech ze šesti sledovaných zemí má tento názor 40 % respondentů, v Ghaně a Nigérii nám sdělilo svůj úmysl opustit svoji zemi dokonce asi 75 % účastníků průzkumu.“

Nejčastějším důvodem k emigraci je v této části Afriky vysoká nezaměstnanost. „Ačkoli ekonomiky těchto zemí rostou, stejně zde panuje vysoká nezaměstnanost a nízké mzdy. Kvůli stále stejně vysoké porodnosti se navíc tento trend v dohledné době nepodaří zvrátit. Dalším faktorem je politická nestabilita a konflikty. Počet nuceně vysídlených obyvatel subsaharské Afriky se v letech 2010 až 2016 zdvojnásobil na devět milionů,“ uvádí Pew Research Center.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…