Miliarda euro na pomoc uprchlíkům. O tom se teď jedná v Bruselu

23.09.2015 21:25

V Bruselu se koná zvláštní politický summit k uprchlické krizi a zpravodaj ČT Bohumil Vostal v pravidelných vstupech hlásá, co se děje. Krátce po osmé např. divákům oznámil, že teď je těžké říci, jak vášnivá debata mezi politiky probíhá, protože právě večeří. A čeká se prý na to, jak se projeví slovenský premiér Robert Fico.

Miliarda euro na pomoc uprchlíkům. O tom se teď jedná v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Premiéři EU jednají, co dál v uprchlické krizi. „V tuto chvíli evropští lídři shánějí peníze určené na pomoc zemím sousedícím se Sýrií. Mělo by jít nejméně o miliardu eur,“ prozradil Vostal. Z jeho úst také zaznělo, že je těžké říci, jaká atmosféra panuje za zavřenými dveřmi jednacího sálu. S velkým napětím se prý ale čeká na to, co přijde, až jednání pozdě v noci skončí, otevřou se dveře a promluví např. slovenský premiér Robert Fico, který dal opakovaně najevo, že se naši sousedé s diktátem kvót prostě nesmíří.

Kupříkladu Francie ovšem dává najevo, že jsou kvóty nástrojem, na němž se láme chleba. A to i přestože Francie nemá jen pozitivní zkušenosti s uprchlíky žijícími na jejím území. Určitá dělicí čára je dobře vidět i na francouzské politické scéně. Zatímco levicové strany důsledně hovoří o běžencích jako o uprchlících, kterým je třeba pomáhat, francouzská pravice důsledně používá slovo migrant, zaznělo také v ČT.  

Zmíněná miliarda eur má pomoci především zemím sousedícím se Sýrií, které čelí nejsilnějšímu přílivu migrantů, o němž se nám v Česku v zásadě ani nezdálo. Dalším důležitým bodem má být ale i debata, jak účinněji chránit vnější hranice EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …