Miliardář Dědek nemá dobrý politický instinkt, padlo na akci Pirátů. Zde je důvod

13.08.2017 8:09

Pusťe nás na ně. S tímto hrůzu nahánějícím heslem se vrhají Piráti do parlamentních voleb. V sobotním pirátském odpoledni v Dolánkách u Turnova však vypadali mírumilovně. Děti i někteří dospělí se věnovali malování, psi pobíhání, ostatní poslechu hudby a vzájemným diskuzím. Dorazil sem i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se předtím ještě zastavil v nedalekém rodném Jablonci, kde si na trzích zvaných Tatrhy zahrál na harmoniku.

Miliardář Dědek nemá dobrý politický instinkt, padlo na akci Pirátů. Zde je důvod
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš v Dolánkách u Turnova
Na louce u řeky Jizery Ivan Bartoš vyprávěl například o tom, jak ho před časem kontaktoval jablonecký miliardář Dalibor Dědek a sondoval možnou podporu. Nakonec se Dědek jak známo dohodl se Starosty a nezávislými. Což okomentoval ParlamentnímListům.cz krajský předseda a lídr Pirátů do voleb v Libereckém kraji Ondřej Kolek - jak jinak též z Jablonce. "Myslím, že pan Dědek nemá dobrý politický instinkt. Nejdříve podporoval jabloneckou ODS, potom Andreje Babiše a teď Starosty." Řeč přišla i na dalšího miliardáře Karla Janečka, který též koketuje se vstupem do politiky. Jako by si na příkladu Andreje Babiše mysleli, že teď je pro ně vhodná politická doba a všem v ní pšenka pokvete. Janeček stojí v pozadí vznikajícího hnutí s názvem Tak jo!, které chce na poslední chvíli před volbami stmelit středopravicové strany. A lanařil do tohoto projektu i Ivana Bartoše, který to však odmítl. Právu vysvětlil proč. "Tak jo! postrádá kromě volebního lídra také koncept a ideu. Podle mě je to divočina. Najednou si někdo rozmyslí, že jde dělat politiku. Taková náhle vzniklá hnutí mě děsí, protože když vám něco vadí nebo máte z něčeho strach, tak vás to pálí konstantně, neřešíte to takhle na poslední chvíli." 
 
Právě v sobotu odpoledne na první letní pirátské párty stvrdil podpisem na zádech turnovské Pirátky Daniely Lakatošové Ivan Bartoš kandidátku v Libereckém kraji, kterou vede již zmiňovaný Ondřej Kolek. Pokud by se Piráti do sněmovny dostali, mají jasnou povolební strategii, s kým by do voleb šli a s kým nikoliv. A také podmínky, "přes které nejede vlak". Jako je zprůhlednění ČEZ, které má vyjít ze zákona o registru smluv, nebo zastavení dotací pro biopaliva. Jak prozradil Ivan Bartoš v ČT, nepodpoří žádnou vládu, kde budou figurovat lidé, kteří mají korupční minulost. "V České republice to ale nemusí být  to, že byl člověk odsouzen, ale může být i vyšetřován. Stejně jsme to udělali v Praze. Radu s usvědčeným podvodníkem Karlem Březinou jsme taky v Praze nepodpořili, narozdíl od jiných." 
 
Žádný problém dle jejich vyjádření není pro Piráty skončit v opozici. "Na rozdíl od jiných stran nikomu do zadku nepolezeme, nechceme hrát užitečné idioty. Umíme fungovat i v opoziční roli, předvádíme to tady v Praze. Díky nám se rozkryla kauza Kleslová, díky nám se mění ceny pronajatých bytů soudců, kteří dosud platí ceny jako při sociálním bydlení. Řešili jsme kauzu Opencard. Dokonce řada návrhů ve Sněmovně jsou Pirátské, a to tam nesedíme, máme jen zástupce v Senátu," sdělil Ivan Bartoš v rozhovoru pro Právo.

Máme volební potenciál jako TOP 09

Klíčovou otázkou - a to nejen pro Piráty - ovšem je - zda překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Šanci mají vyšší než v předchozích parlamentních volbách. Některé průzkumy jim ukazují podporu šestiprocentní, jiné jen čtyřprocentní. "Když se podíváte na potenciál stran, tak náš je adekvátní k TOP 09. Agentury pokládají otázku ve chvíli, kdy ti lidé ještě nejsou rozhodnuti Piráty volit. Náš plán je zatlačit na přirozené přispěvatele Pirátů, kterých je kolem 10 až 13 procent a k těm volbám je dostat. Protože to jsou asi nejdůležitější volby, jestli se tu čtyři nebo osm let nechceme koukat, jak si podnikatelé rozdělují Českou republiku, nebo to, co ještě zbylo," objasnil pro Novinky Ivan Bartoš.
 

Fotogalerie: - Pirátské odpoledne

Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
Pirátské odpoledne v Dolánkách u Turnova
 
Nejpodstatnější bude, jestli lidé, kteří uvažují o tom jim dát hlas, se donutí k těm volbám vůbec jít. Jde totiž často o mladé voliče a jejich volební účast je nižší než u starších generací. I odborníci soudí, že Piráti jsou stranou, která je atraktivní pro prvovoliče. K tomu bývalý pirátský místopředseda a zastupitel Jihomoravského kraje za Piráty Ivo Vašíček pro ParlamentniListy.cz uvedl: "Pirátská strana vznikla díky internetu. Pro mladé je internet hlavní komunikační platformou, proto o nás vědí. Náš program do značné míry řeší i problémy, se kterými se mladí potýkají."
 
I proto jejich lídr Ivan Bartoš organizuje v srpnu vlastní předvolební Freeride tour, na níž vystoupí legendy české hiphopové a elektronické scény. Podobná muzika zněla loukou v Dolánkách a do rytmu se pohupovali přítomní Piráti, jejich děti i psi. Sobotní výjezd do rodného kraje okomentoval na svém facebooku. "Na Severu bylo luxusně. Díky za pozvání na Tatrhy do Jablonce a a všem Pirátkám a Pirátům z Liberecka a podporovatelům za nasazení a organizaci super odpoledne s hudbou , graffiti a workshopy. Lidem za vřelý přijetí."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…