Miliony pro Drahošovu kampaň. Od podnikatele spojeného s advokátem Pokorným i privatizátorů z Mostecké uhelné

30.09.2017 9:03

Prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi se daří vybírat peníze na svou kampaň. Jak uvádí server Aktuálně.cz, pohled na jeho transparentní účet ukazuje, že přibývají významné částky od bohatých podnikatelů. Naposledy například přispěl šéf a největší akcionář společnosti Škoda Transportation Tomáš Krsek.

Miliony pro Drahošovu  kampaň. Od podnikatele spojeného s advokátem Pokorným i privatizátorů z Mostecké uhelné
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš
reklama

Z účtu Tomáše Krska přistálo na tom Drahošově půl milionu korun. Nejvíce zatím však Drahoš dostal od spolumajitele Jablotronu Dalibora Dědka – ten mu věnoval dva miliony korun. Jak uvádí pro server Aktuálně.cz mluvčí Jiřího Drahoše Lenka Pastorčáková, Drahoš je vděčný za každý dar. „Vždy jej vnímá jako závazek prosazovat hodnoty jemu blízké, tedy slušnost, férovost a respekt k liberální demokracii,“ uvedla. Tyto hodnoty jsou podle ní jediné, co Drahoš na oplátku dárcům nabízí.

O Krskovi, stejně jako o jeho plzeňských společnících (mezi kterými figurují i Marek Čmejla a Jiří Diviš,  souzení ve Švýcarsku kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti) nedávno psal ekonomický web Euro.cz. Upozornil totiž na to, že pánové si od roku 2011 stáhli z firmy dividendy ve výši 19,7 miliardy, které plynuly do jejich společnosti na Kypru.

Společnost Škoda Transportation vede miliardovou arbitráž s Českými drahami kvůli dodávce lokomotiv. Firmu proti národnímu dopravci zastupuje advokát Radek Pokorný a mnozí se pozastavují nad tím, že je současně místopředsedou Rozhodčího soudu, před kterým se arbitráž vede. Advokát Pokorný je přitom blízkým přítelem a podle některých zdrojů vlivným poradcem premiéra Bohuslava Sobotky.

V průběhu dlouholeté arbirtáže se několikrát objevily pochybnosti. “Škoda Transportation má podle rozhodčího soudu dostat 760 mil. Kč za to, že dodala lokomotivy o 5 let později než měla! To si dělají srandu?,” komentoval například v roce 2015 jeden z arbitrážních nálezů ministr financí Andrej Babiš.

Dalším z Krskových společníků ve Škoda Transportation byl Josef Bernard, dnešní hejtman Plzeňského kraje za ČSSD.

Kromě Krsky Drahoše v poslední době podpořili také Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský, byznysmeni ze společnosti bpd partners. Ti v minulosti ovládali Mosteckou uhelnou společnost, když postupně odkoupili akciové podíly od původního majitele Antonína Koláčka a od společností, které kontroloval. Na Drahošův účet přispěli rovněž částkou půl milionu korun a uvažují prý o tom, že přidají ještě více.

Původní text ZDE.

Lázně Luhačovice společně s Léčebnými lázněmi Jáchymov pak Drahošovi poslaly celkem 1,3 milionu korun. Generální ředitel holdingu Eduard Bláha k tomu uvedl, že by rádi přispěli k ozdravění politické kultury v Česku. 

Transparentní účet prezidenta Miloše Zemana zatím na nějakou větší podporu čeká. Celkem na něm má kolem 389 tisíc, stává se pak především terčem vtipálků, kteří často posílají několik haléřů. Drahoš má v současné době přes 9,5 milionu korun. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…