Miloš Zeman možná půjde před soud. Jako svědek

28.11.2018 20:01

Prezident Miloš Zeman možná stane před soudem, a to v kauze privatizace menšinového podílu Mostecké uhelné společnosti, která se uskutečnila právě za vlády Miloše Zemana na přelomu tisíciletí. Zeman by se mohl k soudu dostavit jako svědek.

Miloš Zeman možná půjde před soud. Jako svědek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve
reklama

Někdejší manažery MUS Antonia Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu státní zástupce viní z toho, že tuto společnost vytunelovali a získanými penězi vyplatili menšinového akcionáře, kterým byl český stát. Deník Právo připomněl, že prodej státních akcií manažerům odsouhlasila právě vláda Miloše Zemana z let 1998 až 2002, která vládla díky tzv. opoziční smlouvě uzavřené s ODS Václava Klause.

Soud, který se kauzou Mostecké uhelné znovu zabývá, by si tak na místo pro svědky mohl povolat jak někdejší Zemanovy ministry, tak někdejšího premiéra a současného prezidenta. Bývalí manažeři tvrdí, že tehdejší vládu nikdo nenutil menšinový podíl ve firmě prodávat. Když už to kabinet udělal, učinil tak podle nich proto, aby se zbavil „horkého bramboru“. V době, kdy se počítalo s rozjezdem jaderné elektrárny Temelín na plné obrátky, totiž nebylo zřejmé, kolik uhlí bude stát ještě potřebovat.

„Budeme žádat předvolání členů vlády, alespoň některých,“ řekl deníku advokát Martin Korbař, který hájí Koláčka. V tuto chvíli však není jisté, kolik členů z bývalé vlády bude povoláno a jak bude jejich výslech přesně vypadat.

Zeman už v minulosti ke kauze vypovídal na policii a prodej menšinového podílu důrazně hájil.

Své jednání hájí i zmínění obžalovaní. Cítí se nevinní. Odmítají, že by podnik vytunelovali. Prý ho chtěli jen zachránit. Kdyby nejednali tak, jak jednali, hrozilo by údajně, že Mostecká uhelná zbankrotuje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…