Ministerstvo chce vyvořit nový systém na výplatu dávek. Odkup toho současného by byl dražší

03.08.2014 15:58

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se nechala slyšet, že zvažuje odkoupení firmy OKsystem, která je vlastníkem IT systému na výplatu sociálních dávek. Podle její náměstkyně jde ale jen o jedno z více řešení, je totiž možné, že návrh zcela nového systému by vyšel levněji.

Ministerstvo chce vyvořit nový systém na výplatu dávek. Odkup toho současného by byl dražší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

„V tuto chvíli se přikláníme spíše k vypsání otevřeného výběrového řízení,“ uvedla náměstkyně pro IT Iva Merhautová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. „Předpokládáme, že vypsání soutěže na nový systém by teoreticky mohlo být levnější.“

„Na druhou stranu – a to byl jeden z důvodů, proč jsme o odkupu uvažovali – nelze odhlédnout od toho, že tento systém je funkční a že do něj za dvacet let byly investovány nemalé prostředky státu. Pokud se týká rychlosti – z podstaty řešení vyplývá, že pokud by se používalo stávající řešení, jde o nejrychlejší variantu,“ popisuje druhou možnost.

„Když jsme uvažovali o možnostech zabezpečení výplat dávek po roce 2014, přemýšleli jsme o několika variantách. Od února jsme řešili, zda může MPSV na základě platných smluv požadovat vydání zdrojových kódů tak, aby mohlo informační systémy provozovat. Z výsledku jednání vyplynulo, že současně platný smluvní vztah se společností OKsystem neumožní převzít systém jako celek ve stavu, kdy by ho bylo možné dále bez problémů používat i po roce 2014,“ vysvětluje Merhautová důvod celého problému.

Nynější IT systém od společnosti OKsystem je v současnosti plně funkční, neustále se tedy modernizuje. „Případnou možnost převzetí společnosti OKsystem dosud neprojednávala a neschválila ani vláda, ani koaliční partneři,“ dodává náměstkyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…