Ministerstvo financí není nakloněno změnám při rozdělování peněz z EU fondů

23.04.2018 19:32

Ministerstvo financí není nakloněno změnám při stanovování objemu peněz, které země získá z fondů EU. Úřad podporuje, aby hlavním indikátorem i nadále zůstal hrubý domácí produkt na obyvatele, který nejlépe vyjadřuje hospodářskou vyspělost států a jejich regionů. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo MF. Reagovalo tak na informace britského listu Financial Times, který na svém webu napsal, že desítky miliard eur z fondů Evropské unie by mohly po roce 2020 místo do zemí střední a východní Evropy, jako jsou Polsko, Maďarsko nebo Česko, putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí, tedy do Španělska a Řecka.

Ministerstvo financí není nakloněno změnám při rozdělování peněz z EU fondů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozkutálí se evropské dotace?

Podle listu má komise v plánu ukončit dosavadní rozdělování peněz z kohezních fondů téměř výlučně na základě výše hrubého domácího produktu na obyvatele. Naopak toto kritérium chce nahradit mnohem širšími kritérii pokrývajícími řadu faktorů, a to od nezaměstnanosti mládeže, vzdělávání a životního prostředí až po inovace a přístup zemí k migraci.

„ČR obecně zavádění nových indikátorů nepodporuje. A tuto pozici bude ČR prosazovat i nadále při vyjednávání budoucího víceletého finančního rámce 2021 až 2027, které bude zahájeno na začátku května,“ uvedl dnes úřad.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nesmí být z ekonomického pohledu pro ČR způsob rozdělení prostředků EU na příští rozpočtové období zásadní otázkou. „Předně, z hlediska HDP na hlavu jsme se posunuli blíž průměru EU, takže by nám náleželo méně prostředků i při předchozím způsobu rozdělování,“ uvedl.

Dále Sobíšek upozornil, že již dříve se připravovaly v čerpání peněz EU změny, které budou znamenat menší díl ve formě dotací a větší díl ve formě finančních nástrojů, což podle něj může citelně změnit podmínky ve prospěch připravenějších zemí a dlouhodobějších projektů. Méně peněz ve fondech EU bude podle něj i kvůli Brexitu. „Pro Česko je důležité se na novou situaci včas připravit, shromažďovat prostředky ke dlouhodobým investicím z vlastních zdrojů a neprojídat budoucnost,“ dodal.

Česko se bude podle MF snažit prosadit, aby případné snižování prostředků pro úspěšné členské státy, jako je právě ČR, bylo postupné a podmínky budoucího víceletého finančního rámce úspěšné státy netrestaly.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka by nové úvahy spíše odpovídaly nějakému měnovému fondu, který by ovšem v evropském měřítku byl spíše politickým než ekonomickým nástrojem. „Ostatně úvaha o hodnocení vstřícnosti k migraci by tomu odpovídaly. Vůbec si nedokážu představit, jak bude EU financovat země, které samy se svojí ekonomickou situací nic nebo příliš nic moc nedělají a prochází jim to,“ uvedl. List Financial Times totiž dnes také upozornil, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron podporují myšlenku využít rozpočet EU k finanční podpoře regionů s velkým počtem žadatelů o azyl, jako jsou Německo či Švédsko.

K samotné informaci listu Financial Times MF uvedlo, že zatím neobdrželo oficiální návrh Evropské komise. „Platí, že jednání o alokaci pro Českou republiku v budoucím programovém období 2021 až 2027 budou předmětem intenzivních jednání a jejich výsledek nelze předjímat,“ uvedl úřad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…