Ministerstvo reviduje manažerské smlouvy v Aeroholdingu a podívá se i na další státní firmy

18. 11. 2014 11:36

Revize manažerských smluv ukázala, že část manažerů Českého aeroholdingu (ČAH) mohla při odchodu ze zaměstnání dostat na odchodnou až dvanáct měsíčních platů. Překvapivé je, že to i v tom případě, když odcházeli na vlastní žádost. MF Dnes poukazuje na to, že takto velkoryse si počíná státní firma, která má pod sebou pražské letiště či ztrátové ČSA. Ministerstvo už zakročilo a platy snížilo.

Ministerstvo reviduje manažerské smlouvy v Aeroholdingu a podívá se i na další státní firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí
reklama

Smlouvy zkoumalo nové vedení firmy, dosazené letos v polovině roku. „Smlouvy v Českém aeroholdingu a jejich podmínky byly v porovnání s jinými podniky s účastí státu značně velkorysé,“ konstatoval Petr Blažek, který má na Ministerstvu financí na starosti majetkové účasti státu v různých firmách. MF Dnes uvádí, že roční plat navíc při odchodu měla zhruba polovina manažerů.

Takovou praxi nepovažuje za vhodnou ani předseda představenstva ČAH Václav Řehoř. „Vyplácet dvanáct platů za to, že někdo odejde sám, mi přijde značně přehnané,“ řekl. Deník dodává, že nyní budou mít manažeři pouze půlroční konkurenční doložku.

MF Dnes také zjistila, že bývalý šéf ČAH Miroslav Dvořák měl měsíční příjem včetně bonusů a benefitů ve výši jednoho milionu korun. Takto vysoké platové ohodnocení označuje deník za nezvyklé a nadstandardní.

Na nové podmínky prý přistoupila většina manažerů

Nové vedení prošlo smlouvy v aeroholdingu i jeho dceřiných firmách a platy prý výrazně snížilo. Údajně až o čtyřicet procent. Změnu inicioval ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Když jsem se dozvěděl o výši platů členů představenstva, které byly vyšší než trh, požádal jsem nového šéfa ČAH Václava Řehoře o revizi všech manažerských smluv ve společnostech patřících do ČAH,“ cituje deník Babiše.

Ministerstvo se nyní chystá smlouvy přenastavit. „Naším cílem je šest měsíců konkurenční doložka, žádné další odstupné k tomu,“ vysvětlil Blažek. Kromě snížení platů a zvýšení podílu variabilní složky navázané na výkon firmy má prý skončit i odstupné při dobrovolném odchodu manažerů. Na nové podmínky prý přistoupila většina manažerů, jen asi pětina raději dala výpověď.

Revize smluv se může týkat i dalších státních firem

Odměny neodpovídající tržním podmínkám se prý mohou vyskytovat i jinde ve státní správě. „Vláda aktuálně na návrh ministra financí schválila aktualizovat zásady odměňování ve firmách se státní účastí, takže proběhne ještě další revize smluv,“ upřesnil Blažek.

Zprůhlednit platy ve státních firmách, nebo tam, kde je účast státu alespoň třicet procent, chtěl už úřednický ministr financí Eduard Janota. Byla to prý reakce na zjištění, že patnáct členů managementu ČSA v čele s tehdy končícím Radomírem Lašákem si v roce 2009 chystalo vyplatit bonusy ve výši 120 milionů korun. Firma přitom v té době vykazovala rekordní ztrátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…