Ministerstvo školství chce přehlednou strategii rozvoje vzdělávání v Česku

17.02.2013 16:42

Ministerstvo školství i přes nedávné změny ve vzdělávacích programech na základních školách plánuje další vývoj českého školství. Připravuje Strategii rozvoje vzdělávání v České republice do roku 2020. Náměstek ministra Jiří Nantl tvrdí, že by to mělo zpřehlednit koncepční cíle na resortu školství a zajistit stabilitu vzdělávací politiky. Řekl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Ministerstvo školství chce přehlednou strategii rozvoje vzdělávání v Česku
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala

Nantl věří, že Strategie 2020 povede k větší stabilitě vzdělávací politiky. Doposud se podle něj různé dokumenty velmi přeceňovaly a ve výsledku nedocházelo k jejich naplňování. Nová strategie by měla být srozumitelná a vycházet z toho, že z ní skutečně budou nějaké výsledky. 

Strategie nebude nařizovat, co se má učit. Zefektivní ale vzdělávací soustavu

Strategii by měla schválit vláda a měla by nahradit stávající dokumenty jako je například Bílá kniha z roku 2001. Je to také věc, která bude vstupovat do nového operačního programu spravovaného ministerstvem školství.

V současném systému podle Nantla chybí návod, jak se má vzdělávací systém vyrovnat kupříkladu s vývojem informačních a komunikačních technologií. Naopak do strategie by nezařadil otázku optimálního počtu dětí ve třídě. Neměly by tam být ani nařízení, co se má učit.

Do konce roku 2020 by se tedy mohla zlepšit efektivita české vzdělávací soustavy, nastavení jejích standardů.

Musíme pracovat i na vznik Národního programu vzdělávání

„Jedním z hlavních problémů u nás je, že není úplně jasno v tom, jaká by měla být role jednotlivých úrovní vzdělávání. Byly sice vytvářeny rámcové vzdělávací programy a podle nich potom ty školní, ale celé to bylo nekoordinované,“ míní Nantl. Prý chyběl a stále chybí Národní program vzdělávání.

Ten by se měl do roku 2020 postupně zpracovat. Strategie rozvoje vzdělání by měla zajistit, že takový dokument vznikne. Nantl poukazuje na to, že se dnes diskutuje o tom, čím by měla být státní maturita. Zároveň ovšem chybí dokument, který by říkal, co znamená středoškolská úroveň vzdělání.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je mi líto, bankrot bude.“ Banky a rána z USA. Komu děkovat

9:45 „Je mi líto, bankrot bude.“ Banky a rána z USA. Komu děkovat

Pondělí žádné velké zvraty na finančních trzích nepřineslo. Ale to neznamená, že by se věci vyvíjely…