Ministerstvo školství neumí čerpat peníze z fondů EU, vyplývá z auditu

14.09.2010 14:10

Audit zadaný ministrem školství Josefem Dobešem (VV) ukázal, že ministerstvo školství čerpá peníze z EU nejpomaleji ze všech. Manažeři, kteří měli čerpání peněz na starosti, podle auditu naprosto selhali.

Ministerstvo školství neumí čerpat peníze z fondů EU, vyplývá z auditu
reklama
Dobeš kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu (TOP 09), jeho nástupce Jaroslav Kuba rozhodne o dalším propouštění. Kritici varují, že personální změny mohou ohrozit čerpání peněz z fondů EU.

Zasedne krizový management

Ministerstvo školství má pod správou dva operační programy z celkových 19, z nichž může Česká republika čerpat peníze. „My jsme s našimi dvěma programy hluboko na chvostu v čerpání těch peněz," řekl Dobeš ČTK.

Do sekce pro čerpání evropských peněz nastoupí krizový management, který během čtyř týdnů rozhodne, zda a kolik se bude propouštět. Dobeš věří, že je v tomto odboru mnoho mladých a schopných lidí, kterým pouze chybí motivace.

Jsou důvody vykonstruované?

„Odvolání považuji za fatální přehmat hraničící s diletantstvím a jeho důvody za vykonstruované a motivované záměrem koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě," myslí si o krocích na ministerstvu lidovecký europoslanec Jan Březina.

Méně zaměstnanců může ohrozit čerpání evropských dotací nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Podle ČTK se už některým úspěšným žadatelům muselo oznámit, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Úsporné propouštění vs. evropské doporučení

Ministr tuto sekci prověřoval, protože podle něj nepracovala efektivně. Podle informací z ministerstva pro místní rozvoj je na školství v sekci pro EU zaměstnáno víc lidí, než je nutné.

Evropská komise doporučila ministerstvu naopak přijmout až 70 nových lidí kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace. Tyto úředníky navíc z 85 procent platí právě EU, ministerstvo tak jejich propuštěním příliš nezíská.

Pokud Dobeš zruší některá pracovní místa, musí vyhozeným zaměstnancům zaplatit odstupné ze státní kasy.

Související:

Na ministerstvo školství zamíří noví náměstci 

Ministerstva pod sebou mají úřady, které neznají. Ale platí je 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…