Ministerstvo zahraničí bude udělovat nová ocenění. Podívejte se, za co

03.12.2018 13:21

České ministerstvo zahraničí začne udělovat medaile ministra za zásluhy o diplomacii. Cena bude určena pro osobnosti, které významně přispěly k rozvoji vztahů mezi Českem a jinými státy. O zavedení nového vyznamenání dnes rozhodla vláda. Dosud diplomacie udělovala pouze ceny Gratias agit za propagaci dobrého jména Česka v zahraničí.

Ministerstvo zahraničí bude udělovat nová ocenění. Podívejte se, za co
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničí navrhovalo zavedení nového ocenění z toho důvodu, že ceny Gratias agit nepokrývají všechny osobnosti, které by si z pohledu české diplomacie vyznamenání zasloužily. „Do tohoto okruhu osob spadají například emeritní velvyslanci České republiky, velvyslanci cizích zemí a jiné politické či veřejné osobnosti nebo organizace, které významně přispěly k rozvoji vztahů s Českou republikou,“ uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě k zavedení nového ocenění.

Výroba medailí bude také podle ministerstva časově méně náročná než u cen Gratias agit, takže bude možné flexibilněji přistupovat k vyznamenání osobností, které si ocenění zaslouží. Náklady na udělení medaile budou podle návrhu kryty z rozpočtu ministerstva zahraničí.

Ceny Gratias agit zůstanou i po zavedení nové medaile zachovány. Ministerstvo je uděluje od roku 1997 a dostávají je lidé bez ohledu na národnost, kteří se svou dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností zasloužili o šíření dobrého jména ve světě a prohlubují zájem o Česko v zahraničí. Letos cenu Gratias agit získali mimo jiné ruští disidenti, kteří v srpnu 1968 demonstrovali na moskevském Rudém náměstí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

12:44 Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

Stanislav Křeček se stal kandidátem prezidenta pro úřad Veřejného ochránce práv. Právě o tomto témat…