Ministerstvo zahraničí zatím neobdrželo nótu o zrušení dohody o úřadu v Jekatěrinburgu

19.02.2023 6:15

Ministerstvo zahraničí obdrželo v lednu nótu o odebrání souhlasu se zřízením českého konzulátu v Petrohradu, zatím ale nikoli analogické rozhodnutí týkající se konzulárního úřadu v Jekatěrinburgu.

Ministerstvo zahraničí zatím neobdrželo nótu o zrušení dohody o úřadu v Jekatěrinburgu
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí resortu Daniel Drake. Agentura TASS dnes s odvoláním na nařízení ruské vlády uvedla, že Rusko vypovídá mezivládní dohodu s Českem o zřízení generálního konzulátu v Jekatěrinburgu na Urale.

Českou diplomacii by ale zrušení dohody nepřekvapilo, neboť by se jednalo o reciproční krok po loňském odebrání souhlasu se zřízením ruských konzulátů v Karlových Varech a v Brně a konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem v Ostravě. K tomu česká strana přistoupila v březnu loňského roku.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu loni 24. února. Česko také tehdy uzavřelo své konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu, dočasně uzavřen je Český dům v Moskvě.

Agentura TASS připomněla, že dohoda s Českem o konzulátu byla uzavřena v roce 2001. Ruský premiér Michail Mišustin podle dokumentu, na který se dnes TASS odkazoval, nařídil ruskému ministerstvu zahraničí, aby o rozhodnutí ohledně konzulátu informovalo českou stranu.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

živnostníci

Pane Skopečku, můžete mi říci, co aktuálně děláte dobrého pro živnostníky? A kde berete tu jistotu, že se jich zvýšení odvodů a daní zásadně nedotkne? Za sebe vám sděluji, že dotkne, a dost. Navíc se nás dotknout i další vaše opatření

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…