Ministerstvo zemědělství zažádá vládu o dvě miliardy na povodně

22.07.2013 16:30

Ministr zemědělství Miroslav Toman zažádá na středečním jednání vlády o navýšení letošního rozpočtu svého resortu o 2,1 miliardy korun. Peníze jsou určeny na odstranění škod po letošních povodních. Vyplývá to z předkládací zprávy materiálu, který je na programu nadcházející schůze kabinetu.

Ministerstvo zemědělství zažádá vládu o dvě miliardy na povodně
Foto: Jakub Melín
Popisek: Povodně 2013

Celkové škody, které vodní živel napáchal na zemědělském, lesním a státním vodohospodářském majetku ministerstvo vyčíslilo na 3,28 miliardy korun.

Bez posílení rozpočtu MZe o 2,113 miliary korun nebude prý odstranění povodňových škod v resortu možné, protože ani ministerstvo ani poškozené subjekty nedisponují dostatečnými finančními prostředky. Největší část požadovaných peněz (1,350 mililardy Kč) má být určena na odstranění škod na vodohospodářské infrastruktuře. Na škody v zemědělství má směřovat 735 milionů korun, obnova lesů si vyžádá navíc 28 milionů korun. Letošní rozpočet MZe před požadovaným navýšením počítá s celkovými výdaji ve výši 44,1 miliardy korun.

Komise posoudí škodu

U škod na vodohospodářském majetku hodlá MZe poskytovat pomoc v rámci schválených programů. Kompenzace budou vyplaceny subjektům na základě komisemi skutečně zjištěných škod.

"K finančnímu řešení škod na zemědělském a lesním majetku budou potřebné konzultace s Evropskou komisí," stojí v materiálu. Případné příspěvky budou totiž muset být v Bruselu notifikovány jako veřejná podpora. "Lze předpokládat, že částečná finanční kompenzace škod bude mít ještě určitý odklad," konstatuje úřad. Peníze na obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací mají být poskytnuty na základě Strategie obnovy dotčených území, jejíž přípravu ministerstvo koordinuje.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…