Ministr Chalupa hodlá zastavit průzkumy k těžbě břidlicového plynu

08.05.2012 21:34

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) rozhodl, že na pár let zablokuje všechny žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat potenciální naleziště břidlicového plynu v Česku. Zastarelé zákony totiž podle něj nepočítají s náročným způsobem těžby.

Ministr Chalupa hodlá zastavit průzkumy k těžbě břidlicového plynu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Po několikaměsíčních sporech ohledně těžby břidlicového plynu v Česku přišel ministr Chalupa s řešením. Na pár let by se měly úplně zablokovat žádosti těžařů, kteří chtějí zkoumat české podzemí.

„Stávající česká legislativa není připravena na tak technicky složité průzkumy, jako je to právě v případě břidlicového plynu. Proto nyní zvažujeme, že by se stanovil určitý čas – rok, možná dva, na příslušné úpravy zákonů. Během této doby by se nevydávala žádná povolení k průzkumu,“ řekl Hospodářským novinám Chalupa. Je třeba totiž připravit zákony, které stanoví jasná pravidla.

Staré zákony s těžbou vůbec nepočítají

„V současné situaci to je nejlepší řešení. Naše zákony, které se těžby dotýkají, jsou dvacet let staré a s moderními způsoby těžby, jako například těžba břidlicového plynu nebo zplynování uhlí, vůbec nepočítají,“ vyjadřuje podporu pro rozhodnutí Chalupův náměstek Tomáš Tesař.

Dokonce zastavit těžbu úplně chtějí starostové některých obcí, které si těžaři vyhlédli. Podporují tak záměr hejtmana Michala Haška (ČSSD), který chce těžbu tohoto typu v celém Česku zakázat.

Pro těžbu hrají argumenty jako snížení závislosti na dovozu plynu, vytvoření nových pracovních míst nebo finanční příspěvky do regionálních rozpočtů. Naproti tomu jsou vrty hlučné, výrazně zasahují do krajiny a do podzemních zásob pitné vody by mohly proniknout toxické látky.

Nadnárodní firmy chtějí plyn z břidlic těžit na řadě míst. Například v oblasti kolem Náchoda už ministerstvo životního prostředí s průzkumem souhlasilo, ale po hlasitých protestech ministr Chalupa rozhodnutí zrušil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…