Ministerstvo vnitra, které má krizové řízení podle Sobotky v gesci, posoudilo jak Čunkovu žádost, tak i dílčí podklady od ministerstva zemědělství. Chovanec však uvedl, že opatření k odvrácení bezprostředního ohrožení už byla učiněna. Pro prodloužení stavu nebezpečí podle něj nejsou naplněny podmínky krizového zákona. Mimořádná opatření jsou na jeho základě přijímána ve chvíli, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek a životní prostředí a toto riziko není možné odvrátit běžnou činností správních úřadů, orgánů, krajů a obcí, složek integrovaného záchranného systému nebo subjektů kritické infrastruktury.
„Nastalá situace ve Zlínském kraji, související s výskytem afrického moru prasat, vyžaduje dlouhodobé řešení a nelze předpokládat, že by byla vyřešena v průběhu dalšího měsíce. Prodlužování krizového stavu, který je bezodkladným opatřením sloužícím k řešení bezprostředního ohrožení výše uvedených chráněných zájmů, tedy není vhodným nástrojem ke zvládnutí situace,“ uvedl Chovanec v dopise Sobotkovi.
Podle Čunka by však o prodloužení stavu nebezpečí měla ze zákona rozhodovat vláda, které ministerstvo vnitra dává pouze doporučení. „Vláda si ale dnes vzala volno, takže ve věci nerozhodla. To znamená, že stav nebezpečí zítra (v úterý) o půlnoci skončí. Odpovědnost pak musí převzít Státní veterinární správa,“ řekl dnes ČTK Čunek.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Já už těm slibům, že někdo pomůže rodinám nevěřím
A víte proč, protože vy politici pořád jen slibujete. A realita? Rodiny jsou na tom čím dál hůř. Jak to vysvětíte, když jsou údajně pro vás rodiny takovou prioritou? Tím vás myslím všechny politiky. Děkuji za odpověď. Božena
Další články z rubriky
7:10 „107, jako na Hradčanech.“ Sněm Svobodných byl tentokrát ostřejší
Výzvy k postavení se EU a „ubrání na progresivismu“ zněly na nedělním sněmu Svobodných, na němž vyst…
- 10:15 Velká páka na Petra Pavla. Toto může přijít, když bude Babiš zdržován
- 7:56 Vyprodaná republika. Skoro vše drží cizinci. Hrozivá slova odborníků
- 4:44 V Česku není demokracie, ale studená občanská válka
- 18:58 „Těhotní lidé.“ Toto už „britská ČT“ nemůže ustát
- 17:10 Vybrakovaná země neschopná obrany. Česko po čtyřech letech Fialy




