Ministr Dienstbier o Romech: Pomozme jim zvýšit sebevědomí

11. 10. 2016 16:31

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) na konferenci v Bratislavě promluvil o mladých Romech. Právě ti by podle člena české vlády měli být hnací silou své komunity a v maximální možné míře přispět do integrace společnosti. My bychom jim měli pomoci ve snaze zvýšit si sebevědomí.

Ministr Dienstbier o Romech: Pomozme jim zvýšit sebevědomí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Sociální demokrat Jiří Dienstbier se za Českou republiku zúčastnil mezinárodní konference High Level Event on Roma Youth Empowerment s tématem Prosazování klíčové role romské mládeže jako hnací síly v procesu romské integrace, která se koná v rámci předsednictví Slovenské republiky v EU v Bratislavě ve dnech 9.–11. 10. 2016. Ve svém projevu zdůraznil, že kromě mladých je třeba spolupracovat s rodiči a pomoci jim v integraci jejich dětí do společnosti. Děti musejí chodit do školy a pak také do kroužků.

„Osobně znám řadu příkladů dobře vedené práce s romskou mládeží, vybavuji si například úspěšné taneční soubory z jihočeského Větřní, který dává mladým lidem příležitost zapojit se do společenského dění, zaktivizovat se a získat na sebedůvěře,“ uvedl ministr Dienstbier ve svém projevu. V tomto prostředí uvidí mladí lidé pozitivní vzory a spíše nesejdou z dobré cesty. Česká vláda přijala v roce 2015 plán, který má napomoci celkové integraci Romů do společnosti. V plánu se počítá s tím, že do roku 2023 dojde ke snížení počtu problematických lokalit a napomůže rozvoji romské kultury i jazyka v rámci české společnosti.

„Strategie vytváří rámec pro opatření, která povedou do roku 2020 ke zvrácení negativních trendů ve vývoji situace značné části Romů v ČR v klíčových oblastech kvality života, nastartují a urychlí pozitivní změny, které povedou k postupnému odstranění neodůvodněných a nepřijatelných rozdílů mezi situací značné části Romů a většinové části populace, zajistí účinnou ochranu Romů před diskriminací, bezpečné soužití a povzbudí rozvoj romské kultury, jazyka a participaci Romů. Strategie vznikala ve spolupráci a v diskusi se širokou romskou veřejností, ale také Radou vlády pro záležitosti romské menšiny, ve které jsou také zástupci mladých lidí, či studentů,“ informoval přítomné Jiří Dienstbier. 

Konečným cílem je, aby se Romové stali sebevědomými občany, kteří budou jednat s úřady, pracovat a podílet se na veřejném dění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

13:53 Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych prozradil, proč tolik lidí útočí na Českou televizi. …