Ministr Herman u Tvarůžkové: Musíme patřit k nejtvrdšímu jádru EU, tam je naše místo. Bohužel nás po válce odsunuli na kolej asijské despocie

08.08.2017 20:01

V úterním Interview ČT24 usedl proti Zuzaně Tvarůžkové ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Vyjádřil se k odkupu vepřínu v Letech u Písku. Tvarůžková v souvislosti s tímto tématem připomněla divákům, co o vepřínu a nacistickém táboru v Letech v minulosti řekli prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zatímco k Zemanovi se Herman stavěl poměrně kriticky, Babiše se zastával.

Ministr Herman u Tvarůžkové: Musíme patřit k nejtvrdšímu jádru EU, tam je naše místo. Bohužel nás po válce odsunuli na kolej asijské despocie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Hned v úvodu pořadu si Herman pochvaloval, že stát konečně rozhodl o odkupu a zbourání vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého nacistického tábora. V minulosti prý slyšel názor, že by tento problém byl už dávno vyřešen, kdyby se netýkal Romů. Herman se obává, že na tom může být něco pravdy.

„Rasismus považuji za něco skutečně odporného, a toto je projev rasismu,“ vypálil Herman. Rasismus je podle jeho názoru nepřijatelný a zdůrazňuje, že vždy a za všech okolností je třeba proti rasismu bojovat.

V případě odkupu vepřína v letech je podle Hermana třeba si uvědomit, že na druhé straně stolu sedí soukromá firma, firma AGPI, a ta si chrání své obchodní zájmy. Proto bylo dohodnuto, že zatím nebude zveřejněna částka, za kterou bude vepřín odkoupen. „My jsme se dohodli, že to zveřejníme až po podpisu smlouvy, a tuto dohodu respektujeme,“ zdůraznil člen vlády.

V pořadu zazněla také slova prezidenta Miloše Zemana. „Jsem proti tomu, aby se likvidoval prosperující podnik, protože to je národohospodářská ztráta. A co vznikne na tomto místě? Prázdná plocha,“ kroutil hlavou nad tématem prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„To, jak o tom hovoří každý z nás, ukazuje především na jeho uvažování, jeho priority. Jsem velmi rád, že naše vláda se s tím dokázala důstojně vypořádat,“ zdůraznil Herman. „Mohu říci, že to, co pan prezident řekl, nevychází z materiálů, které jsem viděl,“ doplnil k tématu Herman.

Obratem se však zastal šéf hnutí ANO Andreje Babiše, který se také vyjadřoval k nacistickému táboru v Letech. Podle serveru Aktuálně.cz měl říci, „kdo nepracoval, šup a byl tam“. Později se za svá slova omluvil. My jsme spolu několikrát o tomto tématu hovořili, pan Babiš o něj projevoval velký zájem, pochválil svého někdejšího kolegu z vlády Herman.  

Ve druhé polovině pořadu pochválil sám sebe, neboť se mu jako ministrovi kultury podařilo získat pro svůj resort více peněz. Posteskl si ovšem nad tím, že ministerstvo nemá přímý vliv na platy umělců, protože nezřizuje takřka žádné z divadel v republice.

Nesouhlasím s tím, co řekl Babiš serveru ParlamentníListy.cz, oznámil Herman

Nakonec se věnoval uprchlické krizi a Evropské unii. „Česká republika patří svou podstatou a svou kulturou k nejužšímu jádru evropské integrace. Máme tady jednu z nejstarších univerzit v Evropě. Po druhé světové válce jsme byli odsunuti na jakousi slepou kolej asijské despocie zahalené do marxistických hesel, ale my se domníváme, že musíme patřit do nejužšího jádra EU,“ zdůrazňoval Herman.

To ale neznamená, že musíme přijímat jakékoli migranty, Herman má za to, že uprchlíkům musíme pomoci, ale v zájmu bezpečnosti naší země musíme pečlivě prověřit každého žadatele o azyl. „My nemůžeme přijímat lidi, o kterých nic nevíme. Tady je potřeba spolupracovat s partnery, ale ta spolupráce nefunguje, to si budeme muset s partnery vyjasnit,“ zdůraznil Herman směrem k Itálii a Řecku.

„Andrej Babiš nedávno pro ParlamentníListy.cz řekl, že nechce ani jednoho uprchlíka na našem území. To jsou postoje, se kterými souhlasíte?“ zeptala se Hermana Tvarůžková. „Ne, s tím nesouhlasím. Především není možné oddělovat ‚my‘ a Evropská unie. My jsme součástí EU a v rámci EU je třeba o tom otevřeně hovořit... Italské úřady odmítaly kooperovat s našimi úřady. Naše země je cílovou destinací pro uprchlíky např. z Ukrajiny. My jsme přijali také irácké křesťany a jsme otevření tomuto tématu, ale trváme na spolupráci,“ vzkázal Italům Herman.

„Mluvil jsem v Itálii s některými lidmi, kteří mi řekli, že některá italská oficiální místa na tom dovozu participují, což je velmi smutné,“ řekl také Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …